Kurumsal Kimlik Nedir ?

  • 22 Haziran 2018
  • BLOG

Binlerce insanlar tarafından kullanılan internet ve sosyal ağlar, kurumsal olarak hizmet veren firmaların bu alanlarda çalışmalar yapması gerekliğini gündeme taşımıştır. Bireylerin şekli, konuşma üslubu, minikleri, giyim ve yaşam tarzı gibi birçok özellikleri değişkenlik göstermektedir. Herkes kendi tarzı ile dikkat çekmekte ve çevresinde ki insanlar üzerinde bir etki oluşturmaktadır. Bu tanım kurumsal kimlik ile eşleştirilebilir. Yani pazarlama ve tanıtım sektöründe hizmet veren bir kurumun, duruşu ya da davranışı gibi yaklaşım biçimlerinin tümüne kurumsal kimlik adı verilir. Kurumsal kimlik teorisinin diğer bir tanımı ise, söz konusu kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu nedenle, kurumsal kimlik yapısını oluştururken ince hesaplar yapılmalı ve dikkat edilmesi gereken etkenlere önem verilmelidir.

Logo ve Slogan

Firmaların belirlemiş olduğu logo ve slogan türleri, kurumsal kimliğinin oluşumunu etkileyen en önemli öğelerdir. Tüketicinin herhangi bir markayı fark etmesini sağlayan logolar, dikkat çekici olmalı ve gerçeği yansıtmalıdır. Daha sonra ise, okumuş olduğu slogan sayesinde de, markanın hizmet verdiği alan ile ilgili aklında herhangi bir soru kalmamalıdır. Yani logo ve slogan faktörleri, bir firmanın müşteriye açılan en önemli kapılarıdır.

logo nedirKurumsal Renk Ve Font

Kurumsal renkler ve fontlar, bir markanın temsilcisi görevini üstlenir. Aynı zamanda markanın her bölgede takip edilmesini sağlar. Kurumsal web siteleri, resmi evraklar, kartvizitler ve tanıtım amaçlı basılan afişler, söz konusu markanın izlerini üstünde taşır. Bu nedenle, bahsi geçen unsurların dikkat çekici ve kullanılan renklerin bir fikri yansıtıyor olması gerekir. Ayrıca kurumsal renkler, müşteriye verilen mesajın saydamlığını oluşturur. Yine duygunun ve pozitif düşüncelerin şekillenmesine yardımcı olur.

kurumsal kimlik nedirKurumsal Web Sitesi

Sadece ürün ve hizmetlerin sıralandığı ya da iletişim bilgilerinin paylaşıldığı web siteleri, söz konusu kurumun internette ki temsilcisidir. Ayrıca web siteleri, işletmeler için yeterli olmadığı gibi birçok kritere de uygun olması gerekir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve birçok insan ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılaması nedeni ile kurumların erişim noktalarında kendine ait olan bir siteye ihtiyaç duymasını sağlamıştır. Ayrıca kurumsal web sitelerin amaca hitap etmesi ve hedeflediği kitleye kolay bir şekilde ulaşım sağlaması oldukça önemlidir.

Başarılı bir kurumsal web sitesi için söz konusu platformun ziyaret edilmesi ve daha fazla kitleye hitap etmesi için şık bir tasarıma sahip olması gerekir. Örneğin spor malzemeleri satan bir firmanın web sitesinde kullanılan objeler, heyecan verici ve genç bireylerin yaşam tarzına uygun olması oldukça önemlidir. Yine hedeflenen kitleye yönelik metinler, ürün tanıtım yazıları ve görsel içeriklere öncelik verilmelidir. Ana sayfaya giriş yapan bir ziyaretçi, saniyeler içerisinde aradığını bulabilmeli ve yine aynı süre içerisinde hizmet alması sağlanmalıdır.

kurumsal web sitesi

Kurumsal Kimlik Kitabı

Kurumsal kimlik kitabı, markanın genel tanıtımını sağlarken, bir nevi kılavuz görevi görür. Bu nedenle ayrı bir öneme sahiptir. Örneğin kitabı inceleyen yabancı bir müşteri, markanın kurumsal kimliği hakkında kolay bir şekilde bilgi almalı ve nasıl kullanılması gerektiğini anlamalıdır. Ayrıca bu kitap sayesinde oluşturulan kimliğin korunmasını sağar. Bu nedenle kitapta yer alan bilgiler ve objeler net bir şekilde okunmakla birlikte, gerçeği yansıtmalıdır.

kartvizit nedirKartvizit

Bir markanın sunumunu ve tanıtımını, portatif bir şekilde yapılmasını sağlayan kartvizitler, firmanın karşı tarafın ihtiyaç duyduğu önemli bilgileri içerisinde bulundurur. Geçmiş yıllarda kullanılan kartvizitler, sadece dikdörtgen ve belli standartlarda tasarlanırken, günümüzde ise bir reklam amacını taşıyan özelliklerden oluşturulmaktadır. Şekli, rengi, kalınlığı, tasarımı ve orijinal yapısı, marka hakkında karşı tarafa kısa bir süre içerisinde bilgi verir.

 

Diğer Etkenler
  • Muhasebe belgeleri ve faturaları
  • Şirket de görev yapan bireylerin kılık kıyafeti
  • Mail adresinin tasarımı ve ismi
  • Firmaya ait olan araçların modelleri ve görünümü
  • Gazete, dergi gibi tanıtım araçları
  • Ürün paketleme sırasında kullanılan ambalajlar
  • Takvim
  • Promosyon amacı ile kullanılan malzemeler

Kurumsal kimlik öğeleri, sadece bu maddeler ile sınırlı değildir. Her marka, kendi ihtiyaçları doğrultusunda kriterlerini çoğaltabilir. Ayrıca önem arz eden diğer bir konu ise, kurumun ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemesi ve kariyerinin her alanında kurumsal kimliğinin bütünlüğünü korumasıdır. Aksi taktirde tüketicinin zihninde marka hakkında net bir fikir oluşturulamaz.

 

 

 

 

 

.

 

 

 

.

 

Diğer Yazılarımız