SEO Danışmanı

  • 12 Temmuz 2020
  • BLOG

Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmaları ile web sitelerinde mevcut olan ürün ya da hizmetlerin Google arama sonuçlarında üst sıralarda listelenmeleri mümkün hale gelmektedir. Web sitelerine daha fazla ziyaretçi trafiği ve buna bağlı olarak da daha çok potansiyel müşteri kazanabilmek için tercih edilen SEO çalışmaları, günümüzde SEO danışmanı adı verilen kişiler tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Peki SEO danışmanı nedir, neler yapar?

Profesyonel Seo hizmeti için iletişime geçin

SEO Danışmanı Neler Yapar?

Son yıllarda popüler bir meslek haline gelen SEO danışmanlığı, web sitelerine müşteri çekmek isteyen ve bu sayede cirolarını yükseltmeyi hedefleyen web sitesi sahiplerine hizmet vermektedir. Dijital dünyanın her bir alanında başarıyla hizmet eden SEO uzmanları, sektörel deneyimlerinden faydalanarak Google arama motorunda yapılan arama sonuçlarında web sitelerinin zirveye çıkmalarına imkan vermektedir.

  • Site İçi Optimizasyon
  • Anahtar Kelime Araştırması
  • Rekabet Analizi
  • Link Analizleri
  • Sayfa Hızı Analizi
  • Sayfa Hızı Önerileri ve Optimizasyonu
  • Yoast SEO

Gibi birbirinden farklı pek çok SEO hizmetini tek bir çatı altında alıcıları ile buluşturan SEO uzmanları, profesyonel anlamda danışmanlık hizmeti vererek web sitelerinin marka değerlerini arttırması ile de bilinmektedir.

Tüm bunların yanı sıra uzmanların verdiği hizmetleri ayrıntılı şekilde öğrenmek isteyenlere de daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

SEO Danışmanının Verdiği Hizmetler

Site İçi Optimizasyon:

SEO danışmanı neler yapar diye merak edenlere bu tarz bir meslek ile ilgilenen kişilerin temel görevinin site içi ve dışı optimizasyon çalışmaları yapmak olduğu söylenebilir. Marka web sitelerinde çeşitli iyileştirme çalışmaları yapan SEO danışmanı, bu sayede Google arama motorundaki sayfa görünürlüğünü de bir hayli arttırabilmektedir.

Anahtar Kelime Araştırması:

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları esnasında kesin başarı elde edebilmek için anahtar kelime araştırmasının da uzmanın görevleri içerisinde olduğu dile getirilebilir. Marka web sitelerinin bulunduğu sektörde en çok tercih edilen anahtar kelimeleri ya da kelime öbeklerini detaylı bir şekilde irdeleyen SEO danışmanı, web sitelerine en çok ziyaretçi hiti getirebilecek anahtar kelimeleri özenli bir şekilde seçmektedir. Seçtiği anahtar kelimeleri ise sonrasında yapacağı arama motoru optimizasyonu çalışmalarında uygun şekilde kullanabilmektedir.

Rekabet Analizi:

Arama motoru optimizasyonu görevini üstlenen uzmanların rekabet analizi yaptıklarından da söz edilebilir. Marka web sitelerinin yer aldığı sektörde bulunan diğer firmaları araştıran ve söz konusu firmaların rekabet oranlarının raporlamasını yapan SEO danışmanı bu şekilde SEO çalışmalarının yol haritasını da çizebilmektedir.

Link Analizleri:

SEO danışmanının verdiği hizmetler arasında yer alan link analizleri, marka web sitelerinde yer alan linklerin ya da dışarıdan marka web sitelerine gelen linklerin doğruluğunu, güvenilirliğini ve kalitelerini kontrol etmek anlamına gelmektedir. Doğru linkleme ile Google arama motoru sıralamalarında üst sıralara yerleşilmesine imkan veren link analizleri bu özellikleriyle en önemli SEO çalışmaları içerisinde gösterilebilmektedir.

Sayfa Hızı Analizleri:

Bir de sayfa hızı analizlerinden bahsedilebilmektedir. Marka web sitelerinin sayfa açılış hızlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyen seo uzmanları, ziyaretçi ve buna bağlı olarak da potansiyel müşteri kaybını önleyebilmek için web sitelerinin sayfa açılış hızlarını yapabilecekleri bazı düzenlemeler ile maksimum seviyeye çıkarabilmektedir. Bu sayede marka web siteleri çok daha hızlı bir şekilde açılan site sayfalarına sahip olabilmektedir.

Sayfa Hızı Önerileri ve Optimizasyonu:

SEO danışmanı olarak görev alan kişiler, marka web sitelerinde yer alan sayfaların nasıl daha hızlı hale getirilebileceği ile alakalı çalışmalar da gerçekleştirmektedir. Sayfa içi iyileştirmeler yaparak optimize çalışmalarında bulunan Profesyonel SEO uzmanı bu sayede markalara hem kullanıcı dostu hem de Google endeksli web siteleri sağlayabilmektedir.

Yoast SEO:

SEO danışmanı neler yapar sorusuna cevap olarak son sırada Yoast SEO’dan da söz edilebilir. WordPress tabanlı sitelerin sayfalarını arama motoru optimizasyonu bakımından uygun hale getirmeyi hedefleyen Yoast SEO çalışmaları, alanında uzman SEO danışmanı kişiler tarafından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Google arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almayı hedefleyen WordPress siteleri için en büyük destekçilerden birisi olarak da tanımlanabilen Yoast SEO çalışmaları, meyvelerini kısa bir süre içerisinde vermeye başlaması ile de bilinmektedir.

Diğer Yazılarımız