Backlink Nedir?

  • 27 Haziran 2018
  • BLOG

Backlink neden gerekli ve neden yapılmalıdır?

Kısaca özetlemek gerekirse Backlink genel anlamı ile bir sitede bulunan ve tıklandığı takdirde bizi başka bir sayfaya yönlendiren linklerdir. Herhangi bir site sizin sitenizin linkini paylaştığı zaman Backlink almış olursunuz.

Backlink çeşitleri nelerdir?

1-Karşılıksız Backlink: Bir sitenin sizin sitenize doğrudan link vermesidir. En güvenilir ve en etkili yöntem karşılıksız backlinktir. Kısaca sitenizin reklamını yaptırmak için herhangi bir siteye reklam amacı ile Backlink verdirebilirsiniz. Ya da Backlink yapabileceğiniz platformları ücretsiz olarak kullana bilirsiniz.

2-Karşılıklı Backlink: Bu Backlink türünde link değişimi yapılır. Aralarında anlaşan iki site birbirlerinin linklerini kendi sitelerinde paylaşır.

Backlink web sitesi için neden gerekli?

*Backlink sitenizin google ve diğer arama motorlarında ön plana çıkması için gereklidir.

*Arama motorlarının sistemine göre bir site diğer siteler tarafından öneriliyor ise bu o sitenin değerli olduğunun bir kanıtıdır.

*Arama motorlarında ön plana yani ilk sıralara çıkmak istiyor iseniz mutlaka Backlinkiniz olmalı.

Backlink Nasıl Alınır?

1-En güvenilir yöntem bu işi profesyonellere teslim etmek. Türkiye’de birçok dijital ajans ve seo ajansı bu işi ivedilikle yapıyor.

2-Ücret karşılığı Backlink alımı: Ücret karşılığı Backlink satışı yapan sitelerden hizmet almak.

3- Karşılıklı Backlink alımı: Karşıdaki site sahibi ile anlaşarak çift taraflı link paylaşımında bulunmak.

4-Doğal yollar ile Backlink alımı: Öncelikle bu aşamada içeriğinizin rakiplerinizin içeriğinden iyi olması gerekiyor. Örnek olarak kiraz dendiği zaman 1.sırada çıkmak istiyor isek ilk çıkan kişiden daha iyi bir içerik ve bilgi sunmamız gerekiyor. Daha sonra ise doğal olarak kişiler sizin sitenizi beğenmeye paylaşmaya başlıyor.

Backlink Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

*İlk olarak sitenize Backlink alırken google tarafından banlanmış bir site olmadığından emin olun. Yoksa Backlink sitenize hiçbir şekilde fayda sağlamayacaktır.

*Çok fazla link barındıran ve linklerin çoğu kırık olan sitelerden Backlink almanız size bir fayda sağlamaz aksine zarara uğratabilir. Size tavsiyem özellikle Backlink satışı yapan siteleri incelemeniz çok fazla Backlink verdikleri için siteleri google tarafından sevilmeyebilir.

*Bir gün içinde birden fazla Backlink almanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu süreci yavaş yavaş yapmanızda fayda var. Gün içinde birden fazla Backlink kullanmayın.

 

 

 

 

Diğer Yazılarımız