Dijital Ajans Ne İş Yapar?

  • 18 Şubat 2020
  • BLOG

Tüm çalışmaların, işletmelerin, şahısların dijital platformlarda boy gösterdiği günümüzde, başarılı olmak için dijital ajans ile çalışmayı düşündünüz mü hiç?

Markaların gün geçtikçe dijitale yatırım yaptığı bir gerçek, gazete ve dergilerin online mecralara taşınıyor olması ise bir diğer gerçek… Artık kurumsal marka ve firmalar, şahıslar tüm çalışmalarını hatta hayatlarını dijital dünyaya taşıyor. Bu durum da rekabeti artırıp insanları rakiplerinden çok daha iyi olmaya zorluyor. İşte tam da bu noktada alanında başarılı bir diijital ajans ile çalışarak hem gelecek hedeflerini belirler, iş yükünüzü azaltırsınız hem de isminiz duyurup kazancınızı yükseltebilirsiniz.

DİJİTAL AJANS NEDİR?

Dijital ajans nedir sorusu ile kafanızdaki soru işaretlerini yanıtlayarak yazımıza başlayalım. Reklam ajanslarının da dijital pazarlama ve ajanslarına dönüştüklerini düşünürsek, tüm bu ajansların çalışma alanları ve sınırları birbirine doğal olarak karıştırılıyor. Web sitesinin tasarımı, her alandan markalar için interaktif çalışmalar, Profesyonel SEO uzmanı ile yapılan SEO çalışmaları, sosyal medya pazarlaması, web tabanlı prodüksiyon işleri, mobil pazarlama vb. alanlar dijital ajanslar tarafından size sunuluyor. Her ajansın tüm hizmetleri verdiğini söyleyemesek de çoğu güvenilir ve büyük ajans, danışanlarına ihtiyaç duyduğu tüm dijital konsep noktalarına destek verebilir durumdadır.

Dijital ajans hizmeti aldığınızda, bir reklam ajansı tarafından size sunulan tüm stratejik analizleri ve çalışmaları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra markanın online ve offline pazarlama çalışmaları, sosyal medya hesaplarının güncel ve ilgi çekici hale getirilmesi, web sitesinin yenilenip markanın ya da şahsın hedef kitlesine yönelik bir dil ve tasarıma büründürülmesi de dijital ajansların çalışma alanlarından bazılarıdır. Siz de markanız ya da şahıs hesabınızla bilinirlik kazanmak, kaliteli bir dijital kimliğe kavuşmak, baştan aşağı yenilenip hedef odaklı çalışmalar yapmak için güvenilir bir dijital ajanstan destek alabilirsiniz.

DİJİTAL AJANS HİZMETLERİ

Dijital dünyada büyük kitlelere ulaşabilmek, 7’den 70’e pek çok insanın günün çoğu saatini internette geçirdiğini düşünürsek büyük önem taşıyor. Hem doğal ve organik bir ziyaretçi kitlesi kazanmak hem kazanç elde etmek için doğru bir dijital ajans seçimi ve yol haritası ile birlikte siz de kısa sürede arzu ettiğiniz hedefe ulaşabilirsiniz. Bunun için referansı güçlü dijital ajanslar ile masaya oturup yüz yüze iletişime geçmeli, dijital olarak hangi hizmetlere ihtiyacınız olduğunu karşılıklı konuşup bir yerden çalışmaları başlatabilirsiniz.

Dijital ajanslar genellikle dinamik bir işleyişe sahiptir. Gece gündüz ya da hafta sonu fark etmeksizin, yaratıcı ve kreatif bir çalışma sistemine sahip olan ajanslarda, en önemli alan online reklam ve pazarlama kanallarıdır. Özellikle satış odaklı bir web siteniz ya da sosyal medya hesabınız varsai hedefe yönelik doğru bir reklam stratejisi sayesinde ürününüzü veya hizmetinizi pazarlayabilirsiniz. Kazanç elde etmenin yanı sıra marka prestijini yükseltmek ve artırmak, doğru noktalarda markanızın görünür olmasını sağlamak, zaman zaman hedef kitleye markanın varlığını hatırlatmak, özel günler için kampanya ya da

promosyon çalışmaları yapmak dijital ajanslar tarafından yapılan diğer önemli hizmetlerdendir.

DİJİTAL AJANS KATEGORİLERİ

Öncesinde de bahsettiğimiz gibi, dijital ajans kavramı çok geneldir. Bu kavramın altında bulunan onlarca kategori bulunur. Alt tarafta açıkladığımız bu dijital ajans kategorilerini inceleyerek siz de aradığınız hizmeti nokta atışı bir şekilde bulabilirsiniz. Dijital ajans seçerken mutlaka sizden önce yapmış oldukları işleri incelemeli, referanslarını görüp doğruluklarını kontrol etmelisiniz. Anlaşmadan önce yapılan görüşmelerde, ajanstan neler beklediğinizi anlatıp, onların hizmet anlayışlarını kavramalısınız. İşbirliği süresince sizin çalışmalarınızın yönetecek, ekipte yer alacak kişilerle tanışmalı; iletişime açık olduklarından ve ortak bir dil kullanabileceğinizden emin olmalısınız. Sonrasında dijital ajanstan bir durum tespiti talep ederek, onların kafalarındaki çalışma programını öğrenebilirsiniz. Bu noktada siz de aklınızdaki düzeltilmesini istediklerinizi ya da hayal ettiğiniz çalışmaları ajans ekibi ile paylaşmalısınız. Eğer buraya kadar karşılıklı bir iş anlayışı mevcutsa, bütçeyi konuşmaya geçerbilirisiniz. Elbette haftalık ya da aylık olarak markanıza ait yapılması planlanan çalışmaların tablosunu, yapılan hizmetlerin raporlamalarını da tarih belirtelerek istemeyi unutmayın.

Ayrıca dijital ajans seçerken dikkate almanız gereken birkaç teknik konu da mevcut. Mesela görüştüğünüz ajans Google Partner olarak kabul edilmiş olmalı. Google Partners sertifikasına sahipse bunu kontrol etmelisiniz. Referansların yorumları ve sektördeki durumlarını da göz ardı etmemek gerek. Bunun dışında Google’da başarı hikayesi var mı, gereksinim duyduğunuz zaman sizin adınıza Google Türkiye Ofisi ile iletişim kurabilecek mi teknik detaylara önem vermeniz gerekmektedir.

Dijital ajansların alt kadrolarında dijital reklam ajansı, sosyal medya ajansı, mobil pazarlama, dijital medya planlama ve pazarlama, web tasarımı, Arama Motoru Pazarlaması Yani Search Engine Marketing (SEM), Arama Motoru Optimizasyonu Yani Search Engine Optimisation (SEO), İçerik Pazarlaması Yani Content Marketing, E-Posta Pazarlaması Yani E-Mail Marketing ve daha pek çok kategoride ajans bulabilirsiniz. Gelin, bu çalışma alanlarını birlikte yakından inceleyelim…

Dijital Reklam Ajansları: Bu tür ajanslar içerisinde hem tasarım hem de yazılım ekibi bulunur. Bir web sitesinin kodlanmasından grafik tasarımına aklınıza gelebilecek her konuda hizmet veren ajans tipidir.

Sosyal Medya Ajansları: En sık karşılaşılan ve ihtiyaç duyulan ajans, sosyal medya üzerinedir. Markaların ve şahısların sürekli sosyal medya platformlarında olmaları, dijital ajanslarında bu kanallar üzerinde yaratıcı fikirler oluşturmalarını sağlıyor. Hem tasarım hem de kreatif fikirler için sosyal medya ajansları ile çalışabilirsiniz.

SEM & SEO Ajansları (Performans Pazarlama Ajansları): Google gibi arama motorlarında ön plana çıkmak, kazancınızı katlamak, organik kullanıcı sayısını artırmak gibi teknik işlerin hepsi SEO ve SEM analizlerinin yapılmasından geçer.

Dijital Medya Planlama Ajansları: Dijital platformlara ayırdığınız bütçeyi en doğru ve etkin şekilde değerlendirmek için bir ajansta planlama hizmeti satın alabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Ajansları: Mobil mecralar da dijital ajansların bir diğer kolunu meydana getiriyor.

Telefonlardan da milyonalrca kişinin dijital dünyaya bağlandığı gerçeğini dikkate alarak, tüm sosyal medya ve web site çalışmalarınızı mobil uyumlu hale getirmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Dijital PR Ajansları: Bir markanın dijital dünyada, bu alandaki önemli isimlerce, kanaat önderlerince ve hedef kitlesi tarafından bilinirliğinin artması PR ajansları tarafından yapılır. Bu hizmet kimi zaman organizasyon ya da etkinlikler kimi zamanda hediye gönderimi ile yapılır.

İçerik Ajansları: Dijital dünyada kitleleri elinizde tutmak için merak uyandıran, bilgi veren, ilgi çekici kaliteli içeriklere sahip olmalısınız. Yazım kurallarına uyulması, hedef kitleye uygun bir dil kullanılması da önemlidir. Bunun için içerik ajansı ile çalışmaktan çekinmeyin.

DİJİTAL AJANS NASIL KURULUR?

Dijital çalışmalar, sonu gelmeyen büyük bir okyanus gibi. İçerisinde onlarca farklı alan barındırıyor, haliyle çalışmalar da buna göre çeşitleniyor. Bu sebeple dijital ajans kurmadan önce ilk olarak hangi alanlarda hizmet vereceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Ya da tepeden tırnağa bir dijital ajans kurmak istiyorsanız, bu hizmeti karşılayacak bir iş gücüne ve ekibe sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Çalışma yapacağınız alanı ve ekibi tasarladıktan sonra sıra yaratıcı ve akılda kalıcı bir dijital ajans ismi bulmaya, sonrasında da tarzınızı yansıtan dinamik bir dijital ajans web sitesi kurmaya geldi… Her şey tamamlandıktan sonra artık network ya da araştırmalarınız sayesinde müşterilerinizi edinip dijital ajans çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Diğer Yazılarımız