SEO’da İçeriğin Önemi

  • 27 Haziran 2020
  • BLOG

SEO yani arama motoru optimizasyonu web sitesinin olmazsa olmazlarından biridir. Kopya içerikler ile yola çıkmak baştan projenin Google tarafından kötü algılanmasına sebebiyet verir. Kullanılan her bir içerik kullanıcı odaklı ve özgün olmalıdır. Bu sayede site arama sayfalarında üst sıralarda yer alma şansı doğacaktır. İnternet sitesi kurmak değil bunu kazanç elde edebilir hale getirmek önemli olduğundan özgün içerik başta olmak üzere her türlü detaya dikkat etmek gerekir. Bu kapsamda tüm yazılar arama motorlarının hemen algılayabildiği hale getirilmelidir. Her ne kadar SEO kuralları Google tarafından her geçen gün değişse de özgün içerik bunlar içerisinde hep sabittir. Yapılan araştırmalara göre ilk yirmi sorgu içerisinde açılış sayfalarının yüzde kırkından daha azının açılış sayfasında h1 anahtar kelimeler olduğu görülmüştür. Buradan da anlaşılacağı üzere Google artık içeriğin alaka düzeyini pek çok unsurun önünde tutmaktadır. Bu nedenle her bir içerik hem konuyla alakalı hem de özgün olacak şekilde hazırlanmalıdır.

SEO’ya Uygun İçerik Nasıl Olmalıdır?

Seo için içerik hazırlanırken yetersiz noktalar bulunup düzetilmelidir. Bunun için bütün sayfalarda konular daraltılmalı ve mevcut başlıklar daha ayrıntılı şekilde ele alınmalıdır. Özellikle düzenleme yapılırken tıklama oranı (click through rate) ve hemen çıkma oranı (bounce rate) gibi sıralama faktörleri incelenmelidir. En iyi sonuca ulaşabilmek için içeriğin yanıt arayan ziyaretçiler için hem alakalı hem de kapsamlı olması gerekir.

 

Kullanılacak olan içerik özgün olmalıdır fakat diğer sitelerde olmayan kelime gruplarını bir araya getirirken bunların paylaşılabilir olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Dolayısıyla bu noktada özgünlük tek başına yeterli olmayıp aynı zamanda içeriğin manalı ve verimli olması da önemlidir.

 

SEO’ya Uygun Özgün İçerik Nasıl Üretilir?

Seo’da özgün içerik üretmek için ilk olarak içeriklerin geniş kitlelere ulaşması sağlanır. Bunun için içerik mobil uyumlu hale getirilebilir. Ardından sektördeki rakipler tarafından kullanılmayan ve orijinal olan içerikler üretmeye çaba sarf edilmeli, onlar tarafından keşfedilmeyen bilgiler açığa çıkarılmalı ve keşfedilmemiş detaylar bulunmalıdır. Bunların hepsi konu seçiminde yardımcı olacaktır.

Konuyu seçtikten sonra hazırlanacak olan içeriğin hedef kitleye ne şekilde sunulacağı belirlenmelidir. Bunun için anket, video, düz metin, test, görsel ya da sunum seçeneklerinden biri veya birkaçı birden tercih edilebilir. Bu şekilde hazırlanan içerik mutlaka sosyal medya hesaplarında paylaşılmalıdır. Böylece insanlardan geri dönüşler alınabilir ve elde edilen verilere göre gelecek dönem için planlama yapılabilir.

 

SEO’ya Uygun İçerik Hazırlarken Kaçınılması Gerekenler

SEO’da içerik hazırlarken kötü ya da uyumsuz içerik yazma, dil bilgisi ve yazım hatası olan özenilmemiş metinler yazma, metnin daha fazla olduğu içeriklere video ve resim yerleştirmek, sitenin bir kısmında ya da genelinde aynı içeriği tekrar tekrar ele almak, anlamsız ya da sıkıcı anahtar kelimeler kullanmak gibi davranışlardan uzak durulmalıdır. Bunların yerine ziyaretçilere güven verecek davranışlar ve düzenlemeler tercih edilmelidir.

 

Diğer Yazılarımız