SEO Uzmanı İstanbul

  • 19 Şubat 2020
  • BLOG

Dijital dünyada var olmanın birinci kuralı iyi bir SEO çalışması yaptırmaktır. Biz de size bu yazıda SEO analizini ve SEO uzmanı İstanbul önerilerini paylaşacağız.

İlk olarak SEO’nun ne demek olduğunu anlatmakla başlayalım. Çünkü yapılacak hizmetin içeriğini ve sınırlarını bilmezseniz, güvenilir bir SEO uzmanı İstanbul sınırları içerisinde bulamazsınız. Hizmet alacağınız kişiyi denetleyebilmek ve işin gidişatı hakkında fikir sahibi olmak için SEO nedir sorusunun cevabını ayrıntılarıyla öğrenmeniz gerekiyor.

SEO ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR?

İnternet sitelerinin Google tarafından desteklenmesini ve organik trafik çekebilmesini sağlayan çalışmaların bütününe SEO denir. İngilizce “Search Engine Optimization” adıyla bilinen ve dilimize Arama motoru optimizasyonu olarak çevrilen SEO; Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında web sitelerinin öncelik kazanmasını amaçlar. SEO uzmanlarının görevi çalışma yürütecekleri siteyi, hedef kitlesini, amaçlarını ve hakkındaki tüm bilgileri öğrenerek buna uygun bir plan program hazırlamaktır. Ayrıca eldeki bütçeye uygun bir şekilde programa uyulup gerekli çalışmaların yerine getirilmesini sağlar. Ekibin diğer üyeleriyle birlikte senkronize ve disiplinli bir çalışma sistemi de başarıyı getiren unsurların başında gelir.

Arama motorları içerisinde Google en çok kullanılan site olduğu için SEO çalışmalarının büyük bölümü buna özel şekillenir. SEO uzmanlarının da web sitelerini yüksek bir grafiğe ulaştırmasının yolu, Google istatistiklerini yakından takip etmekten geçer. Google’un sürekli olarak güncelleme getirdiği sisteme ve yeniliklere hakim olunması, SEO uzmanı için önemli bir ayrıntıdır.

NEDEN SEO ÇALIŞMASI YAPILMALIDIR?

İnternette var olabilmek, kaliteli ve güzel içeriklerle yüksek ziyaretçi sayısına ulaşabilmek, bilinirlik kazanabilmek ve tüm bunları kazanca çevirmek için SEO çalışmaları yaptırmalısınız. Alanında uzman bir SEO uzmanı ile web sitenizin ihtiyacı olan çalışmaları belirleyerek gerekli adımları atabilirsiniz. Özellikle SEO uzmanı İstanbul ve çevresinde oldukça sık denk geleceğiniz bir meslek grubudur. Doğru kişiler ile kuvvetli bir iletişim kurarak kısa zamanda istenilen noktaya gelebilir, SEO çalışmalarını başarılı şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Fakat unutmamanız gereken bir nokta var ki çalışmaların en önemli noktalarından birini oluşturur. SEO analiz hizmetleri ve yapılacak çalışmalar, sadece bir kere yaptırıp kapatabileceğiniz bir defter değildir. Pek çok insan SEO uzmanları ile bir kez çalışıp yüksek verim alabilmeyi ve bu grafiğin çalışmaları sonlandırsa da hep böyle yükselerek devam edeceğini düşünmektedir. Google gibi arama motorları sistemlerinde sürekli değişiklikler yaparak web sitelerinin de buna ayak uydurmasını ister. SEO uzmanı ile çalışarak bu yeniliklerden geri kalmamanız gerekir. Arka planda devam eden SEO çalışmaları ise yapılan tüm aramalarda sonuç sayfasının en üst sıralarında yer almanızı sağlar. Bunun yanında sitenize organik ve doğal ziyaretçi gelmesine neden olur. Gelen kullanıcıların site içi SEO çalışmaları sayesinde sitede

uzun vakit geçirmesi de amaçlanır. Böylece başta Google tarafından başarılı ve güvenilir bir web sitesi olarak tanımlanabilirsiniz. Dijitalde çok daha insana ulaşan ve e-ticaret sitesi ise satışlarını önemli oranda artıran işletmelerin temel sırrı; düzenli olarak SEO çalışmaları yaptırmalarıdır. Tek seferlik bir hizmet alınması, sizi başarıya taşıyan yolun ancak başına getirir, başarıya değil… Devamlılık kazandırdığınız SEO yatırımlarını ufak da olsa yaparak, yakalayacağınız yükselen ivmeyi kısa sürede göreceksiniz.

Ne var ki bunda, SEO çalışmasını ben de yaparım diyorsanız, yanıldığınızı söylemek zorundayız. SEO, büyük emek ve gece gündüz demeden saatlerinizi alan bir çalışmalar bütünüdür. Yani başka işlerle meşgul olarak aynı zamanda işletmenizin SEO analiz çalışmalarını sürdürebilmeniz her açıdan imkansızdır. SEO eğitimini almanız, eğitimi başarıyla bile tamamlamış olsanız buna diğer işlerinizin yanında vakit ayırabilmeniz olanaksızdır. Yanlış atacağınız her adım, sizi Google arama sonuç sayfalarında en üst sıralarda olmak isterken çok daha aşağı satırlara götürebilir…

SEO ANALİZİ NASIL YAPILIR?

SEO nedir tam anlamıyla öğrendiysek bu çalışmalar içerisinde hangi hizmetlerin, teknik detayların yer aldığına değinelim. Unutmadan, her web sitesinin ihtiyaç duyduğu çalışmalar farklıdır. Rakipleriniz ve hedefiniz gibi pek çok değişken elbette internet sitenizde uygulanacak çalışmaları da farklı noktalara taşır. Genel olarak yapılabilen SEO çalışmaları ise şu şekildedir…

En baştan başlayalım… Sitenizin adı yani domain ismi ile. Hangi sektörde yer alacaksanız buna en uygun domaini satın almalısınız. İsminiz, imzanız olacak. Site ismine karar verip satın aldıktan sonra ikinci adım web sitesi tasarımının yapacağınız iş ve hitap edeceğiniz hedef kitle ile uyumlu olmasıdır. Tabii ki SEO uyumlu tasarımlardan birini seçmeniz gerekecek. Yazılım da SEO destekli tercih edilmeli, ona göre programlanmalıdır. Telefonları elimizden bir an bile bırakmadığımız şu dönemde, web sitenizin mobil uyumlu olması size büyük bir artı kazandırır. Mobil testinden geçen web sitenizle belirli bir ziyaretçi kitlesi kazanmanız mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra sayfaların açılma hızı, web sitesinin yavaş ilerlememesi de kullanıcıların sitede vakit geçirmelerini kolaylaştıran etmenlerden biridir.

İçerik ise SEO çalışmalarının en önemli ayağını oluşturur. Sitenizde yer alacak metinlerin hedef kitlenin anlayacağı şekilde anlaşılır ve düzgün bir Türkçe ile yazılması önemlidir. Ayrıca anahtar kelimelerin doğru kullanımı da içeriği kuvvetlendiren bir diğer unsurdur. Elbette yazıların tamamen organik, özgün ve uzun olması da sitenizi arama motorlarının sonuç sayfasında en üst sıralara çıkaracak adımlardandır. URL yapısı, yani sayfanın link yapısı da kalıcı şekilde belirlenir. Alt sayfaların URL yapılarının da statik olması sağlanır. Yazıların başlıkları, arama motoru sonuç sayfalarında görünen açıklamaları ve site içerisinde kullanılan anahtar kelimelerin (keywords) SEO’ya uygun bir şekilde kullanılması gereklidir. Site içi (on page) ve site dışı (off page) araçların kullanılması, backlink çalışmalarının yapılıyor olması da SEO uzmanlarının görev tanımları içerisinde yer alır.

Web sitesine ait domainin sosyal medya platformlarında SEO çalışmalarına uygun bir şekilde yer alması tabii ki önemlidir. Sonuçta günümüzün en büyük dijital gerçeği Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube olarak biliniyor. Bu mecralarda bulunan ve hesaplarını hedef kitlesinin dilinden anlayacak şekilde aktif kullanan işletmeler, olumlu kazanımlar edinmektedir.

Siteye gelen her takipçinin hangi sayfalarda ne kadar süreyle kaldığı, kullanıcıların hangi kanallar üzerinden sitenize girdiğini öğrenmeniz mühim bir ayrıntıdır. Çünkü sizin ziyaretçi kitlenizi yakından tanımanız, onları takip ediyor olmanız atacağınız adımlara daha doğru karar verebilmenizi sağlar. Bunun için Webmastertools ve Google Analytics araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer mecranıza giren ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranı fazla ise bu oranı minimuma indirecek bir formül düşünülmelidir. Kullanıcıların sitede fazla vakit geçiriyor olması Google tarafından başarılı olarak tanımlanmanızı sağlar.

Backlink çalışmaları, en az içerik kalitesi kadar SEO için önemlidir. Özellikle rakip sitelerin izlemiş olduğu backlink stratejisini dikkate almalısınız. Hangi sitelere link vermeniz gerektiğini, zamanlamayı nasıl ayarlamanız gerektiğini iyi düşünerek karar vermelisiniz. Ayrıca sitenizin Sitemap, htaccess ve robot.txt sayfaları ile 404 sayfaları içerip içermediğini SEO hizmeti alırken kontrol ettirmeniz de beklenir.

Geçmişinde zararlı linklerin bulunduğu bir siteniz varsa, SEO çalışmaları kapsamında bu linklerin temizlenmesi de öncelikli adımlardan biridir. Tüm bu çalışmaları SEO uzmanı ile birebir iletişim halinde yürütmek başarılı bir site kazanmanızı sağlar. Sık sık haftalık ya da aylık SEO analiz raporları talep ederek web sitenizin gidişatı hakkında çok daha bilgili olabilirsiniz. Geniş çerçevede, katedilen yolu görmeniz bu raporlama sistemi sayesinde çok daha kolay olur.

Diğer Yazılarımız