SEO Çalışmaları İle Satışlar Nasıl Artırılır?

  • 23 Haziran 2020
  • BLOG

Bir web sitesine sahip olan küçük ya da büyük ölçekli işletmelerin sitelerine olan ziyaretçi trafiğini arttırabilmek için tercih edebilecekleri birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Söz konusu yöntemler içerisinde son yıllarda popüler olan SEO çalışmaları ise web sitelerini çok daha etkin kılarak markaların potansiyel müşterilerine daha kolay erişmelerini sağlamaktadır.

Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

Doğru şekilde uygulanan SEO çalışmaları ile marka web sitelerinin daha kullanışlı hale gelmeleri mümkün olmaktadır. Web sitelerine tamamen organik bir trafik akışı sağlamak ve bu sayede dijital stratejilerin en önemli basamaklarından birisini tamamlamak, hem kısa hem de uzun vadede markaları fazlasıyla karlı çıkarmaktadır. Bu bağlamda SEO çalışmaları yapılırken marka ile uyumlu ve doğru anahtar kelimelerin kullanılması potansiyel müşterilerin web sitesine olan organik erişimlerini arttıracaktır. Google türevi arama motorlarında internet kullanıcılarının kelime yazarak arama yapmaları ve yaptıkları arama sonucunda karşılarına gelen web sitelerine giriş yapmaları SEO açısından bakıldığında organik trafik olarak nitelendirilmektedir. Tamamen gerçek ve doğal internet kullanıcılarından meydana gelen organik trafik bu nedenle tüm marka web siteleri için son derece değerlidir. Zira organik trafik ile web sitelerine gelen kişilerin büyük bir çoğunluğu potansiyel müşteridir ve markalar organik trafik yöntemi ile ne kadar çok potansiyel müşteri kazanırlarsa ürün ya da hizmet satışlarını da aynı oranda arttırabilmektedir. Web site trafiğini arttırmak için SEO çalışmalarının detaylarına bir göz atalım.

Site içi Optimizasyon (On Page) Çalışmaları

Seo çalışmasının ilk ve en önemli ayağını oluşturur. Site içi optimizasyon çalışmaları, yazılımsal hataların giderilmesi, site hızının artırılması, mobil uyumluluk sorunlarının giderilmesi, aranma kapasitesi olan kelimelerin analiz edilerek, hedefe uygun şekilde belirlenmesi ve yine SEO kurallarına uygun şekilde hedef içeriklerin oluşturulması gibi birçok farklı çalışmayı kapsamaktadır. Özellikle sektörünüze ve verdiğiniz hizmete özel anahtar kelime analizleri, size gelecek olan trafiğin dönüşüm oranlarını çok ciddi şekilde etkiler. Örnek olarak, eğer bir dondurma satış sitesine sahipseniz, dondurma tariflerinden gelecek trafiklerin dönüşümü kısmen az olacaktır. Ama dondurma fiyatları gibi direkt satış hedefli kelimelerden gelecek trafikler size çok daha fazla dönüşüm sağlayacaktır. Bunun gibi birçok örnek vardır. Bu sebeple site içi optimizasyonlar, organik trafik artırmada çok büyük rol oynamaktadır.

Site Dışı Optimizasyon (Off Page) Çalışmaları

Site dışı optimizasyon çalışmaları da, site içi optimizasyon çalışmaları gibi büyük öneme sahiptir. Bu optimizasyon sürecinde, sitenin sanal otoritesinin yükseltilmesi ( Page Rank) için çalışmalar yapılır. Bu çalışmaların odağında backlinkler vardır. Kısaca “Backlink nedir?” sorusuna cevap verelim. Backlink, herhangi bir sitenin, başka bir siteyi anlatırken, kullanıcıların bu anlatılan siteye ulaşmaları için verilen köprü linklerdir. Bu linklerin sayısının artması, her site için sanal otorite yükselişi anlamını taşımaktadır. Tabi ki sadece bir siteden link almak yetmiyor. Buradaki önemli faktör, link veren sitenin de sanal otoritesinin yüksek olması gerekiyor. Google bu kısımda milyarlarca siteyi puanlıyor, gelen ve giden linkleri hesaplayarak, size bir puan atıyor. Bu sürekli değişim içinde olan algoritmalara bağlı bir yapıdır.

Günümüzde en çok tercih edilen SEO çalışmaları kapsamında web site tasarımlarını ayarlamak, güvenlik önlemlerini güçlendirmek ve sitelerin içerik yapılarını kullanıcı dostu hale getirmek gibi farklı işlemler gerçekleştirilmektedir. Bahsi geçen SEO çalışmalarını yaptıran ve internette markayla alakalı anahtar kelime uygulamaları gerçekleştiren firmalar da bu şekilde web sitelerini dinamikleştirebilmektedir. Organik trafik üzerinden web sitesine gelen müşteriler de sitede yer alan hizmet ya da ürünleri tanıyarak söz konusu firmaların piyasada daha rahat bir şekilde markalaşmalarına imkan verebilmektedir. Kısacası, etkin SEO çalışmaları ile marka web sitelerine olan organik trafiğin arttırılması halinde markaların minimum süre içerisinde maksimum seviyede yeni müşteriye erişimleri mümkün hale gelebilmektedir. Web sitelerine SEO çalışmaları aracılığı ile gelen her yeni müşteri ise markaların günden güne daha fazla oranda kar etmelerine olanak sağlayabilmektedir.

 

 

 

Diğer Yazılarımız