Seo Ajansı Tarafından Yapılan Çalışmalar

  • 17 Şubat 2020
  • BLOG

Alanında en iyisi olmak isteyen işletmeler, şahıslar web sitelerinin başarısı için SEO ajansı tarafından hizmet almalıdır.

Farklı amaçlar doğrultusunda yayın hayatına başlayan web siteleri, profesyonel SEO ajansı tarafından yönlendirildiğinde çok daha kalıcı hizmet başarılarına ulaşabilirler. Firma, bütçesinin uygunluğuna göre bir SEO uzmanını ekibinde bulundurabilir ya da dışarıdan bir SEO ajansı ile çalışmayı seçebilir. Bu iki çalışma şekli de günümüzde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Asıl önemli olan nokta, SEO analizi ve çalışmaları için mutlaka alanında iyi, referansları güçlü bir ekip ya da SEO uzmanı ile işbirliği yapıyor olmaktır.

SEO AJANSI NEDİR?

Uzmanlık alanı SEO olan, web siteleri ile ilgili her konuya vakıf olan SEO ajansları ile güvenli ve programlı bir şekilde yol alabilirsiniz. Önce görüşmeler yaparak ekibi ya da çalışacağınız SEO ajansının size yönlendirdiği SEO uzmanı ile tanışıp iletişim kurarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında web siteniz ele alınır, analizler yapılır ve bütçenize göre bir plan doğrultusunda çalışmalara başlanır. SEO ajansı, sizin onayınız dahilinde internet sitenizi Google arama motoru sonuç sayfalarında yükseltecek, organik ziyaretçi sayınızı artıracak çalışmalar yapan bir kurumdur.

NEDEN SEO AJANSI İLE ÇALIŞMALISINIZ?

Dijital pazarlamanın en önemli ayağını oluşturan SEO çalışmaları, artık her web sitesi için yapılması zorunlu bir hale gelmiştir. Hem kurumsal firmalar hem e-ticaret siteleri, haber portalları ve kişisel bloglar için SEO analizi yapmak, sitenin başarısı için olmazsa olmazdır. Devamlı ve doğru bir şekilde yapılan SEO çalışmaları; teknik ve içerik bakımından siteyi bir üst seviyeye taşır. Google vb. arama motorlarının sonuç sayfalarında üst sıralara çıkabilir ve böylece ziyaretçi sayınızı çoğaltabilirsiniz. Bunun için de atacağınız en mantıklı adım SEO ajansı ile çalışmak olacaktır.

En başta SEO ajansı tercih edilmesinin sebebi, şahıslarla yapılan çalışmalardan çok daha güven verdiği içindir. Ayrıca ajanslarda elinizdeki bütçelere uygun olacak şekilde farklı SEO paketleri bulunur. İçerisindeki çalışmaları inceleyerek siz de kendiniz için bunlardan birini seçebilirsiniz. Tek paket ve yüksek fiyatlara mahkum kalmamış olursunuz. Güvenilirlik çalışmaların en temelini oluşturur, bu sebeple SEO ajansları ile işbirliğine başlamadan önce sözlşeme imzalayabilirsiniz. Bu şekilde çalışmanın koşullarını ve arzu ederseniz bitiş süresini de siz belirlemiş olursunuz.

SEO ajanslarında birden fazla SEO uzmanı ve farklı alanlardan çalışanlar bulunur. Bu durum hem SEO çalışmalarınızı hızlandırır hem de farklı tecrübelerden faydalanmanızı sağlar. Böylece çalıştığınız SEO ajansının vermiş olduğu geniş hizmet yelpazesinden de gereksinim duyduğunuz alanlarda destek alabilirsiniz. Web sitenizin gidişatını düzenli olarak ajans tarafından yapılan raporlamalardan ve periyodik toplantılardan takip edebilirsiniz.

SEO AJANSI NASIL SEÇİLİR?

Elinizdeki sermayeyi doğru bir şekilde değerlendirmek için web sitenize SEO çalışmaları yaptırmak oldukça isabetli bir karar olacaktır. Ancak güvenilir ve dürüst çalışma ilkelerine sahip, profesyonel bir şekilde disiplinli çalışacak bir SEO ajansı bulmakta tereddütleriniz bulunabilir. Uzun vadede size kazanç sağlayacak ve web sitenizin bilinirliğini artıracak bu hizmeti, en doğru isimlerden almanız gerekiyor. SEO çalışmalarının doğası gereği, gidişatın hangi yönde olduğunu en az birkaç ay içerisinde öğrenebilirsiniz. Bu sebeple paranız ve vaktiniz boşa gitmesin diye, SEO ajansı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları bir araya getirdik…

Güçlü Referans, Güvenilir Ajans

Bir SEO ajansı ile görüşmeden evvel yapacağınız ilk iş, ajans tarafından öncesinde yapılmış olan işleri incelemek olmalıdır. Genellikle ajansların web sitelerinde bütün yaptıkları çalışmalar, web sitelerinin önceki ve sonraki durumları istatistikler ve anlatımlar eşliğinde sunulur. Ya da kendileri ile yüzyüze görüşmeleriniz sırasında onlardan da referanslarını isteyebilirsiniz. Kendiniz kontrol edip ilk adımda güçlü referanslar görerek SEO ajansı ile iletişiminize boyut atlatabilirsiniz. Bunun dışında aynı sektörde başarılı bulduğunuz ya da güvendiğiniz kişilerin tavsiyeleri ve referansları ile de SEO ajansı araştırması yapabilirsiniz.

SEO Uzmanları ile Çalışma Avantajı

Kişisel SEO uzmanı ile çalışmak mı yoksa bir ajans dolusu alanında profesyonel isimlerden destek almak mı? Sorunun cevabı elbetteki SEO ajansının uzman SEO’cularına web sitenize emenet etmek olmalı… Siz de eğer SEO ajansı ile çalışmaya karar verirseniz, arka plandaki ekibin uzmanlık alanlarını, kendilerini tanımaya çalışın. O ajansta ün kazandıran SEO uzmanı hala orada çalışıyor mu, kaç kişilik bir ekiple işbirliğini yürüteceksiniz gibi soruları sormaktan kaçınmayın.

Ön Bilgilendirme Şart!

Diyelim ki SEO ajansı ile görüşmeleri ilerletiyorsunuz… Bu noktada verimli konulara ve aklınıza takılan sorulara ağırlık vermelisiniz. Elbette işin uzmanı gibi konuya dahil olamazsınız, ancak web sitenizle ilgili genel bir durum değerlendirmesi rica edebilirsiniz. Anlaşma sağlandığı taktirde ne gibi çalışmaların yapılmasını düşündüklerini öğrenebilirsiniz. Birkaç aylık çalışma tablosu hazırlanmasını isteyebilir, ilerisi için SEO ajansı ile çalışma koşullarınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Periyodik Raporların Önemi

Hem işinizi hem zamanınızı hem de paranızı teslim ettiğiniz ajanslardan, web sitenizle ilgili yapılan çalışmaları haftalık ya da aylık raporlamalar isteyerek takip edebilirsiniz. Raporların periyoduna sitenin durumuna göre karar verebilirsiniz. Bu şekilde uygulanan hizmetlerin ve sitenin gidişatını kontrol altında tutubilirsiniz.

Kazanç Tahmini

Nihayetinde SEO ajansı veya SEO uzmanları ile çalışıp web sitenizi daha iyi yerlere taşımaktaki amacınız, daha çok gelir elde etmektir. Dijital pazarlamanın günümüzdeki gücü giderek büyürken siz de adımlarınızı buna göre atmalısınız. SEO ajansı ile anlaşmadan önce onların bu konuda neler planladıklarını, tahminlerini sormaktan çekinmeyin. Hatta anlaşmanızın bitiminde ne kadar bir kazanç elde edebilecek bir site tasarladıklarını, kaç anahtar kelimede siteyi ilk sıraya taşımayı hedeflediklerini öğrenmelisiniz.

Bunların dışında yapılacak olan rakip analizi SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. Rakip analizini SEO ajansından mutlaka isteyin. İçerik kalitesine önem vermelerini ve bu yöndeki stratejilerini sorun. Hangi alanda ilerlemek istiyorsanız, buna uygun anahtar kelime çalışması talep edebilirsiniz. Mesela biberon satan bir firma iseniz, Google arama motorunda biberonla ilgili yapılan tüm aramaların anahtar kelimelerinde ilk sırada olmak sizin için uygun bir hedeftir.

SEO AJANSI İSTANBUL TAVSİYELERİ

Yukarıda anlattığımız tüm konular dahilinde artık SEO nedir, SEO ajansı nasıl seçilir, neden SEO ajansı ile çalışılmalıdır, ajans seçerken nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarını öğrenmiş oldunuz.

SEO çalışmalarının çok büyük önem taşıdığını ve ilerleyen dönemlerde bu değerin giderek artacağını unutmayın. Kazanç elde etmek ya da varolan gelirinizi artırmak için SEO ajansları ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu çalışmalar hem Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında sizi ön plana çıkartacak hem de bilinirliğiniz artıracaktır. Diğer yandan web sitenizin görünürlüğü arttıkça sitenize gelen organik ve doğal ziyaretçi sayısında da büyük bir artış yaşanır. Uzun vadeli düşünmeniz gereken SEO çalışmaları için, anlaştığınız SEO uzmanına ya da SEO ajansına zaman tanımalı, sabır göstermelisiniz.

SEO ajansı İstanbul ve diğer büyük şehirlerde, hatta ülkemizin her yerinde bulabilirsiniz. Hatta bu tür çalışmalar dijital platformlardan, online olarak da yürütülebilir. Yani aynı şehirde bulunmasanız da web sitenize farklı lokasyonlardan SEO uzmanı bulabilir, uzaktaki ajanslarla çalışabilirsiniz. SEO ajansı fiyatları da web sitelerinin sahipleri tarafından merak ediliyor. Ancak bunun için kesin bir rakam söylenemez. SEO ajansı fiyatı, alacağınız paketin içerisindeki hizmetlere ve sitenizin genel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Sitenizin genel durumu, rakip analizi ve teklif için iletişime geçin. https://medyatics.com/

Diğer Yazılarımız