SEO Raporu – Google Data Studio Nedir?

  • 27 Haziran 2020
  • BLOG

Google tarafından kullanıcılara sunulan etkili çözümlerden biri olan Google Data Studio yani SEO raporu hızlı şekilde rapor hazırlamayı ve analiz yapabilmeyi sağlar. Bu uygulama ile özellikle reklam performansı raporları, internet sitesinde yer alan ürünlerin stok durumlarını içeren raporlar ve Google Analytics verilerine göre elde edilen ürün performansı raporları hazırlanır. Bu analiz aracı herkesin erişimine açık olup ücretsiz olarak sunulmaktadır. Böylece farklı veri grafikleri ve kaynakları bir araya getirilerek raporlama yapılabilir.

Raporlama sonucunda elde edilen veriler isteğe bağlı olarak başka Google Data Studio kullanıcıları ile paylaşılabilir. Özellikle MySQL, Google Adwords ve Google Analytics kullanıcıları için son derece verimli olan bu uygulama verilere kolayca erişebilmeye ve onları görselleştirebilmeye yardımcı olur.

Google Data Studio Veri Kaynakları Nelerdir?

Google Data Studio yaklaşık yüz elliden fazla veri kaynağına herhangi bir ücret ödemeden erişim sağlamaktadır. Özellikle veri analizi yaparken Google Ads, Google Search Console ve Google Analytics kullananların işi daha da kolay olmaktadır. Buna göre başlıca veri kaynakları içerisinde Adwords, DCM, Attribution 360, Search Console, Google Analytics, Youtube, BigQuery, Firebase, File upload, Google Sheets, Google Cloud Storage yer almaktadır. Eğer kullanıcılar isterlerse bunlara ilave olarak Google Data Studio paneline ekleyecekleri verileri değiştirebilir ya da daha kişisel hale getirebilir.

 Google Data Studio Nasıl Kullanılır?

Google data studio kullanabilmek için öncelikle Data Studio sayfasına gidilmeli ve orada Google Analytics bilgileri kullanılarak oturum açılmalıdır. Kullanılan profil ücretsiz sürüm ise bu durumda sınırlı profile erişim mümkündür. Buna göre bu sürümde maksimum beş tane rapor hazırlanabilir. Açılan oturum sayfasında data studio, eğitici rapor, Google Analytics Acme pazarlama, Search console report, Google Ads Overview, Google BigQuery Firebase Events Report gibi şablonlar yer almaktadır.

Oturum açılıp ilk giriş yapıldıktan sonra kişisel raporları oluşturmaya zamanla alışılacaktır. Sayfada örnek raporlara yer verilmesi fikir verici olacaktır. Daha profesyonel sonuçlar elde edilebilmesi için Google tarafından youtube video içeriği hazırlanmıştır. Bu video izlenerek ilk raporun nasıl hazırlanacağı konusunda fikir edinilebilir. Google Data Studio, Google Drive için geçerli olan ara yüzü kullandığından öğrenme aşamasında zorluk çekilmeyecektir.

 

Google Data Studio Raporu Nasıl Oluşturulur?

Google data studio raporu oluştururken öncelikle kullanılacak olan grafikler amaçla ve veri analizi ile uyumlu olmalıdır. Mesela pazarlama faaliyetleri ile uğraşanlar pazarlama şablonları ya da diğer adı ile marketing templates sekmesini kullanabilir.

Rapor hazırlanırken kime hazırlandığı son derece önemlidir. Departmana ya da müşteriye yönelik hazırlanacak raporlarda karmaşık olmayan, rahatça anlaşılabilen ve göz yormayan bir tarz kullanılmalıdır. Bununla ilgili düzenlemeler Düzen ve tema sekmesinden yapılabilir.

SEO raporu için mutlaka gömülü URL özelliğinden yararlanılmalıdır. Bunun için menü bölümünde grafiklerin altında yer alan URL göm ya da URL embed sekmesine tıklanır. Bu özellik sayesinde istenilen web sayfasının ya da dokümanın URL’si rapora eklenebilir.

 

 Google Data Studio Özellikleri

Seo raporu ya da Google Data Studio zamanlama ve filtreleme özelliklerine sahiptir. Zamanlama özelliğine göre hazırlanan raporların paylaşılması için istenilen zaman tercih edilebilir. Bunun için Scheduled Report (Planlanmış Rapor) sekmesi kullanılır. Buna tıklandığında üst kısımda saat ayarı açılır. Buradan gerekli ayarlamalar yapılarak raporun istenilen zamanda ve istenilen mail adreslerine iletilmesi sağlanır.

Google Data Studio filtreleme özelliği ise raporu görecek olan kişilerin bilgilere daha rahat erişebilmelerini sağlayan spesifik ayarlamaları kapsar. Örneğin zaman grafiği hazırlandığında gün sınırlaması yaparak son bir haftaya ait verilerin gösterimi sağlanabilir. Bu gibi komutları verebilmek için Edit sekmesi kullanılır. Böylece kullanıcılar istedikleri veriyi daha detaylı şekilde görebilmektedir.

 

Google Data İle Hangi Raporlar Oluşturulabilir?

Analiz sonucunda elde edilen raporlar kullanıcıların ihtiyaçlarının daha kısa sürede karşılanmasını sağlar. Aynı zamanda kullanıcı işlemlerini de kolay hale getiren bu işlemler ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu sayede LunaMetrics Google Analytics Data Studio raporu, One PPC Google Analytics ve Google Adwords tarafından kullanılabilen Data Studio raporu ve Supermetrics Facebook reklam performansı raporu oluşturulabilir. Bunların her birini inceleyerek özel raporlama sayfaları oluşturmak mümkündür. SEO Analiz için tıklayınız.

 

Diğer Yazılarımız