Dijital Pazarlamanın Temelleri – Mobil Pazarlama – SEO

  • 2 Ağustos 2020
  • BLOG

Her geçen gün teknolojide ki üst düzey gelişmeler ile birlikte internet kullanıcılarının ve mobil cihazların kullanımının sayısının oldukça artması nedeniyle insanlar yaşam şekillerini ve alışveriş alışkanlıklarını teknolojiye adapte etmeye başladılar. Tüketicilerin internet üzerindeki alışveriş platformlarına yoğun ilgisine işletmeler de kayıtsız kalmayıp bu doğrultuda yatırımlarına yön vermişlerdir. İşletmelerin yeni nesil tüketicilere karşı almış olduğu kararlar neticesinde büyük bir pazar oluşmuştur. Bu pazarın incelenerek doğru analizlerle işletmelerin sağlam bir şekilde bu pazardan ciddi miktarda pay almaları büyük bir önem arz etmektedir. Bu incelemeler doğrultusun da dijital pazarların kullanımını artırmak ve ilgi çekmesi için bazı yapması gereken uygulamalar mevcuttur.

MOBİL PAZARLAMA

Mobil pazarlama, mobil uygulamalar, web siteleri, sosyal medya gibi platformlar üzerinden akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tablet cihazlar ile hedef müşteri kitlesine ulaşmayı amaçlayan çok kanallı, dijital bir Pazar stratejisidir. Artık gelişen teknoloji sayesinde bilgisayarlar aracılığı ile yapılan bir çok şey mobil cihazlara entegre edilmiştir. E-posta (e-mail) gibi işlemler ve web site ziyaretleri gibi küçük büyük her şeyi artık cebimizde taşıdığımız boyut olarak küçük bir o kadar da işlev olarak büyük mobil cihazlarımızdan her şeyi en hızlı şekilde yapabilir duruma geldik.

Bir çok mağaza sahibi müşterilerine ulaşmak için artık mobil pazarlama uygulamaları sayesinde ulaşma planları içine girmiştir. Hatta bu konuda bir adım atmayan işletmeler rakiplerinden geride kalmaktadır. Bu konu hayatımızda çok büyük bir konuma yerleşmiştir. İnsanlar artık evinden çok rahat bir şekilde mobil uygulamalar ve web siteleri sayesinde alışverişlerini yapmaktadır. Mobil Pazar her geçen gün artmakta, yeni rakipler çoğalmakta olduğundan dolayı bu sisteme dahil olan şirketler, mağazalar tercih edilir olmak için çeşitli kampanyalara girmek zorunda kalmaktadır.

Mobil pazarlama insanlar tarafından neden bu kadar kısa sürede benimsendi ve neden bu kadar tercih edilir olduğunu anlamak zor bir durum değil. Çünkü; müşteriler çok hızlı ve kısa bir sürede bir çok ürünü görme ve inceleme imkanına sahip olabiliyor. Bunun yanında bu ürünlerde farklı uygulamalar ve mağazaların mobil pazarlama uygulamalarında fiyat karşılaştırması yapabilmektedir. Mağazaya gitmeden evinde ya da iş yerlerinde her nerede olursa olsun anında,hızlı bir şekilde siparişini oluşturabiliyor ve yine bu mobil Pazar içerisinde ödemesini güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Mobil pazarın insanlar üzerinde ki cezbedici yanları yine her geçen gün artmaktadır.

Peki bu mobil pazarın kullanılabilir ve kolay ulaşılabilir olması için ne yapmalıyız? İşte onun da kuralları ve uygulanması gereken işlemleri var. Kullanıcıyı yormadan kolay bir menü içerisinde tüm ürünlere ulaşma imkanı sağlamalıyız. Arama motorundan gelecek olan kullanıcılar için anahtar kelimeler doğru bir şekilde seçilmeli ve ürünlerin isimleri bu şekilde eklenmelidir. Kargo aşamalarını güzel ve detaylı bir şekilde takip edebilecekleri bir arayüz oluşturulmalıdır. Sms veya e-posta yolu ile kullanıcılara sürekli bilgilendirilme yapılmalı, yanlarında olduğunuzu ve güvende oldukları hissettirilmelidir.

Müşteri hizmet servisinin aktif bir şekilde çalışması gereklidir ve olası bir aksaklıkta müşteri çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeli ve sorununun çözümüne ulaşabilmelidir. Bu sistemde başarılı ve tercih edilir olmak için bu ve bunun gibi bir çok etkeni eksiksiz yerine getirmeliyiz.

SEO

SEO, internet araçları olarak kullandığımız arama motorları optimizasyonudur. İnternet tabanlı sitelerin kullandığımız arama motorlarında daha iyi ve kullanıcı tabanlı sonuçlar vermesi  için yapılan çalışmalara denir.

SEO’nun gerekliliğini şu şekilde aktarabiliriz. Örneğin bir kullanıcı arama motorunda bir kelime ya da cümle arattığı zaman belli başlı sonuçlar listelenir. Bu gelen arama sonuçlarında üst sırada kendine yer bulan sonuçların tıklanma oranı daha fazla olmaktadır. Her ne kadar fazla tıklanma olsa da bu ziyaretçilerin nitelikleri de önem arz etmektedir. SEO fazla tıklanma almak için değil sitede vakit geçirecek nitelikli ziyaretçileri çekmek için önemlidir.

Arama sonuçlarına etki eden bir çok etken vardır. Sitenizi bu etkenlere göre düzenlemeniz siteniz açısından çok önemlidir. Google ve diğer arama motorları ziyaretçilerine getirecekleri arama sonuçlarını arama terimleriyle ilgili olan en doğru ve bu terimlerle alakalı olan sonuçları sunmak için tasarlanmıştır. Arama motorları için kullanıcıları her zaman önemli olmuştur. Bu kullanıcılarını mutlu edebilmek için listelediği arama sonuçlarından hangisi o kullanıcının isteklerine cevap verebilmiş ise o site arama motoru tarafından ödüllendirilir. Bunu da nasıl yapabiliriz? Buradaki amacımız site içeriğimizin kaliteli ve ziyaretçilerin sorunlarına ya da alacakları hizmete yönelik en iyi hizmeti sunarak bu ödüle layık olabiliriz. Yani sonuç listesinde ilk sıralarda yer almamıza yardımcı olacaktır.

Bunların yanında arama motorları her geçen gün teknolojinin de gelişimi ile algoritmalarında değişikliğe giderler. Bu değişiklikler neticesinde çoğu web sitesi etkilenir bu değişiklikleri de takip etmemiz ve web sitemizi bu yeni özelliklere göre optimize etmemiz gerekmektedir.

 

YEREL SEO

Yerel SEO bölgesel bazda hizmet veren şirketler için önem arz etmektedir. Elektrik arızası, kombi arızası yaşayan bir kullanıcı için servis desteği alacağı servisi bulabilmek için arama motorunda arama yaparak bulabilir. Bu listelenen arama sonuçlarında sizin firmanız listenin ne kadar üstünde yer alırsa o kadar sizi tercih etme olasılığı yükselecektir.

Diğer Yazılarımız