Dijital Pazarlama

 • 22 Haziran 2018
 • BLOG

Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Ülkemizde nüfusun yüzde 72’si şehirlerde yaşıyor. İnternet kullananların sayısı 36 milyona dayandı. Yani nüfusun yüzde 45’i internet kullanıyor. Kişi başına yapılan aramalarda ülkemiz Avrupa’da birinci sırada. Nüfusun yüzde 84’ü mobil telefon kullanıyor. Akıllı telefon kullanların sayısı 10 milyonun üzerinde. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin yüzde 9’u internet üzerinden oluyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre insanların bir gün içinde ekran kullanımları şu şekilde: Akıllı telefonlarda 132 dakika, televizyonda 111 dakika, PC veya laptoplarda 109 dakika ve tabletlerde 39 dakika. Üstelik bunlar zaman zaman aynı anda olabiliyor.

Bu rakamları, dijital pazarlama açısından çok önemli olduğu için verdik. Bir ürün veya hizmeti pazarlamak amacı ile çeşitli dijital kanalların kullanılmasına dijital pazarlama deniyor.

Önceleri TV reklamları vardı, bugün sosyal medya kanalları var. Önceleri gazetelerde sütun ve santim hesapları yapılırdı, bugün Google Display ve network yayıncılığından söz ediliyor. Önceleri yazılı basında seri ilanlar vardı, bugün Google, Yandex ve benzeri arama motorları var. Önceleri gazeteler ile birlikte insert’ler verilirdi, bugün ekranda light box (javascript resim efekti) reklamlar var. Önceleri dergilerde tanıtımlar vardı, bugün özel mobil uygulamalar ve zengin medya görselleri var. Önceleri el ilanları dağıtılırdı, bugün mailler gönderiliyor.

Kısacas dijital dünya dibi görünmeyen bir kuyu gibi. Bu dünyada, SEO ve SEM, network pazarlama, Web tasarım ve yazılım, sosyal medya, mobil uygulama, dijital içerik, affilate pazarlama ve performans pazarlama gibi faaliyetler var.

Bu faaliyetler içinde en dikkat çekici olanları arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru reklamcılığı (SEM) ve sosyal medya reklamcılığıdır.

 

web sitesi yapımıWeb Sitesi Neden Gereklidir?

Bir mal veya hizmet üreten firmalar, ürünlerinin özelliklerini, yararlarını, kullanım alanlarını, fiyatlarını ve teslim koşullarını geniş kitlelere ulaştırabilmek için bir Web sitesine sahip olmak zorundadır. İnteraktif şekilde müşteriler ile diyaloğa girmek, onların görüş ve önerilerini almak ve kendilerini daha fazla geliştirecek fırsatlar yaratmak zorundadır. Hatta bir adım öteye giderek, Web sitesi üzerinden online satışlar yapmak zorundadır.

Doğru tasarlanmış, doğru kurgulanmış, kolay ve hızlı bir şekilde erişilebilir ve kullanılabilir özellikte bir Web sitesinin firmaya kazandıracakları şu şekilde sıralanabilir:

 • Firma öncelikle prestij kazanır ve tanınırlığı artar
 • Hem kendini hem de ürünlerini müşterilere daha iyi tanıtır
 • Belirlenen hedef kitleye kolay ve hızlı ulaşır
 • Basit, anlaşılır ve görsel destekli ürün tanıtımı ve ürün karşılaştırma kolaylıkları ile, satış ve pazarlamada etkinlik sağlar
 • Müşterilere sadece ilgilendikleri ürünlere odaklanma kolaylığı tanır
 • Pazarda bilinir bir marka olmak için fırsat yaratır
 • Müşteri memnuniyetini arttırır
 • Müşteriler ile interaktif bir etkileşim imkanı kurmuş olur.
 • Satabileceğinden daha fazlasını satma imkanı bulur
 • Geleneksel medya araçlarına göre ürünlerini daha ekonomik tanıtabilir
 • Müşteriye haftanın her gününde ve günün her saatinde açık bir mağaza sunmuş olur

seo nedirSEO Nedir?

Kısaca SEO denilen Search Engine Optimization ifadesi dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmektedir. SEO çalışmalarının tek amacı var, o da bir firmanın internet sistesini, Google ve benzeri arama motorlarında, insanların karşısına ilk sayfalarda çıkarmak. Çünkü örneğin Google’da arama yapan bir kişi ilk sayfada aradığını bulmazsa, nadiren iki veya üçüncü sayfalara bakar. Ancak daha sonraki sayfalara kesinlikle bakmaz. O yüzden ziyaretçilerin karşısına ilk sayfalarda çıkabilmek için farklı birşeylerin yapılması gerekir. SEO çalışmaları buna yönelik çalışmaları kapsamaktadır.

Kısaca firmalar için temel amaç, sitelerinin görünürlüğünü arttırmak ve bu sayede siteyi daha çok kişinin ziyaret etmesini sağlamaktır. SEO çalışmaları firmanın Web sitesi tasarımı veya görünümü ile ilgilenmez. Önemli olan hedef kitlenin firmayı bulmasını sağlamaktır.

SEO çalışmalarının arka planında bir takım algoritmalar yer alır. Bu algoritmalar yardımı ile ziyaretçinin arama tercihlerine en uygun sonuçlar ekranda listelenir. Bugün Google tarafından kullanılan algoritmalar, 200 civarında sinyale dayanmaktadır. Bu sinyallerin içeriğinde web sitelerindeki terimler, güncel içerikler, bulunulan bölge ve PageRank gibi unsurlar bulunur.

sem nedir

SEM Nedir?

Kısaca SEM denilen Search Engine Marketing ifadesi dilimize Arama Motoru Pazarlamacılığı olarak çevrilmektedir. Bu çalışmaların da amacı, Google aramalarında rakiplerin önüne geçmek ve ilk sayfada yer alabilmektir. SEO ve SEM çalışmaları, görünürde aynı amaca hizmet etseler de aslında amaçları farklıdır.

SEM çalışmaları, belli bir bütçe karşılığında Google reklam alanları sırlamasında yukarıda yer almak içindir. SEO çalışmalarının hedefinde reklam yoktur. SEO çalışmaları sitenin görünürlüğünü arttırmak içindir. Dolayısıyla SEM çalışmalarının hedefi marka algısını güçlendirmeye yöneliktir.

Örneğin bir firma SEO çalışmaları ile aramalarda ilk sayfalara çıkamamış olabilir. Ancak rekabet oranına ve gücüne bağlı olarak belirlenen bir bütçe ile, web sitesini, belirlenen anahtar kelimeler için tıklama başına para ödeyerek ilk sıralara çıkarabilir.

Daha basit bir anlatımla Arama Motoru Pazarlamacılığı bir firmanın, ücretini ödeyerek arama motorlarında en üst kısımda veya sağ yanda gözükmesini sağlamak için yapılır. Bu şekilde firmalar hedef kitlelere daha kolay ve hızlı ulaşmış olur.

İnternet üzerinden para kazanmak isteyen ve bu amaçla pazarlama faaliyetlerini internet ortamına taşıyan firmalar, web siteleri için SEO ve SEM çalışmalarını mutlaka yaptırmak zorundadır.

 sosyal medya reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya sitelerinin çok yoğun ilgi görmeleri ve kullanıcı sayılarını arttırmaları, bu alanın markalar tarafından reklam ortamı olarak kullanılması sonucunu doğurmuştur. Sosyal ağ siteleri, insanların sosyal iletişim algılarının değişmesinde ve internete dayalı paylaşım olanaklarının artmasında çok önemli bir işleve sahiptir. Bu ortamda yapılan online reklamların etkinliği de oldukça cezbecidir.

Sosyal medya, kullanıcıların birbirleri ile online iletişim kurdukları, çeşitli içerikleri paylaştıkları ve görüşlerini, düşüncelerini ve tercihlerini yorumladıkları, aktivitelere dayalı sosyal ağ siteleridir. Sosyal medya dendiği zaman, e-posta grupları, forumlar, bloglar, kurumsal intranet siteleri, hızlı mesaj servisleri ve sosyal ağ siteleri anlaşılmaktadır.

Sosyal medya araçlarına bu kadar ilgi gösterilmesinin başlıca nedenleri, kolay ve basit tasarımları olması, geniş demografik katılımlara açık olması, fotoğraf paylaşımı gibi çeşitli aktivitelere imkan vermesi ve iletişimin kolay olmasıdır.

Sosyal medyaya gösterilen yoğun ilgi yüzünden, reklam uygulamaları da geleneksel ortamlardan elektronik ortamlara kaymıştır. Bu değişime büyük veya küçük ölçekli bütün firmalar ayak uydurmak zorunda kalmıştır.

 

 

 

Diğer Yazılarımız