E-Ticaret

 • 22 Haziran 2018
 • BLOG

Günümüz içerisinde internet kullanımının hızla yaygınlaşması ve insanların ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılaması neticesinde, firmaların erişim noktalarında da çalışmalar yapmasına neden olmuştur. Bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yapan bireylerin sayısı her geçen gün artmaktadır. 2015 yılında yüzde 30 oranın da büyüme gösteren E-ticaret sitesi, yıllık 31 milyar liraya ulaşan bir bütçeye sahiptir. Sitenin temel amacı kurumsal veya bireysel olarak satış yapmak ve ürün tanıtımını sağlamaktır. E-ticaret sitesi kurmak, günümüz şartlarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Ayrıca kurulum aşamasının profesyonel bir şekilde yapılması, amaca ulaşım noktasında oldukça etkilidir.

 

E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitesi kurma kavramı, bazı bireyler için en zor adımlardan biridir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kurmuş olduğunuz platformun başarılı olması için ürün seçimine ve hedef kitleye önem vermenizdir. Binlerce insanın ihtiyaç duyduğu ürün yelpazesini tespit etmeniz ve satış konusunda karşı tarafa güven vermeniz, dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar arasında yer almaktadır. Yani sektör belirlemeniz, E-ticaret sitesinin kurulum aşamasının ilk adımıdır.

e ticaretFiyat Analizi

Satışını yaptığınız ürünün fiyatı, rakip firmalar ile rekabet içerisine girmeniz açısından oldukça önemlidir. Fakat çok düşük bir fiyat belirlemeniz, kazanç yönünden sizi tatmin etmeyebilir. Çok yüksek bir fiyat belirlemeniz ise, müşteri potansiyelinize zarar verebilir. Bu nedenle elde etmek istediğiniz kar payını hesaplamanız ve ürünün ortalama değerini tespit etmeniz, E-ticaret sitesinin kurumunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Yine yüksek fiyat ile satışını yapmayı düşündüğünüz ürünleri temin etmeden önce gerekli araştırmanın yapılması ve olabildiğince düşük fiyata temin edilmesi, rekabet ortamında tutunmanızı sağlayacaktır.

e ticaret nasıl olmalı

Bilgi Verme

Özellikle 1000 TL gibi yüksek fiyat ile satışını yaptığınız ürünler hakkında detaylı bilgi verme, müşterilerinize güven aşılama yönünden oldukça faydalıdır. Örneğin ürünün kullanımı, garanti süresi, negatif yönleri ve faydaları gibi genel bilgilerden oluşmuş olan metinlere yer vermelisiniz. E-ticaret sitesiniz de mutlaka firmanızın iletişim bilgilerine yer verin. Birçok müşteri satın almayı düşündüğü ürün hakkında bilgi edinmek istemektedir. Birde ürün fiyatı yüksek ise, bu durum daha da önem kazanmaktadır. Ancak sitenizde bulunan iletişim bilgileri sayesinde satış trafiğiniz arttığı gibi, müşterilerinizin akıllarında ki soru işaretlerinin kalması da sağlanmaktadır.

Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret sitesi kurmayı düşünen bireylerin yapması gereken önemli adımlardan biride müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Doğru bir fiyat analizi ve kaliteli ürün temini yapmak, bahsi geçen memnuniyetini sağlamanıza yardımcı olabilir. Ancak yeterli değildir. Yapılması gereken diğer işlemler ise şöyledir.

 • Sağlam bir tedarikçi firma ile çalışmak ve ürün kalitesini maksimum bir seviyede olmasına özen göstermek.
 • Satışını yaptığınız ürünlerin müşterilerinize en kısa sürede ulaşmasını sağlamak. Yani hızlı hizmet veren bir kargo firması ile anlaşmak.
 • Müşterilerinizin yaşamış olduğu en küçük problemlere bile etkin çözüm yöntemleri geliştirmek.
 • Ekonomik fiyat ve ürün garantisi sağlamakla birlikte, farklı ürün modelleri ile verdiğiniz hizmeti zengin tutmak.
 • Ulaşılabilirliğinizi kolaylaştırmak.
 • Müşteri şikayetlerini değerlendirmek

e ticarette seonun önemiSeo Kuralları

E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazları olan seo kuralları, kurulum aşamasında mutlaka ama mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biridir. Bunun nedeni ise, E-ticaret gibi platformlar üzerinden ürün satışı yapılmasıdır. Yani, kurmuş olduğunuz site arama motorları tarafından beğenilmesi, söz konusu sitenin ilk sıralarda çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca E-ticaret sitesi üzerinden yayınlanan ürünlerin çeşitli ödeme metotları ile satışa sunulmasından dolayı güvenlik açısından da gerekli önlemler alınması seo için ayrı bir önem ifade etmektedir.

 • E-ticaret sitesi üzerinden satış yapmayı düşündüğünüz kitleye hitap etmek veya daha çok kitleye ulaşmak için haftalık reklamlar oluşturmak.
 • Paylaşılan makalelerin yüzde yüz özgün olması.
 • Rakip analizi
 • Resim ve videoların yer aldığı bölümlerin oluşturulması
 • Fiyat belirleme noktasında yapılan çalışmalar
 • E-ticaret sitesinin tasarımı
 • Yine söz konusu sitenin ara yüzünün basit ve şık olması

Bahsi geçen kriterler, seo açısından oldukça önemlidir. Sitenizin tıklanması ve arama motorlarında üst sıralarda çıkması için, belirlenen seo kurallarının tümüne dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede sizinle aynı ürünü satan firmaların önüne geçmeniz oldukça kolaylaşır. Ayrıca sitenizin güncellenmesi ve arama motorları tarafından yenilen veya değişen seo kurallarının takibi de profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazılarımız