Google Ads Nedir? Google Ads, Google AdWords’un Yerine Geçiyor!

  • 27 Ağustos 2018
  • BLOG

Google Ads Nedir?

Google AdWords yaklaşık olarak 18 yıl önce kullanıma sunuldu. Google AdWords  kullanıma sunulduğunda ; Google’ın insanları internette ihtiyaçları doğrultusunda işletmelerle kolay bir şekilde iletişime geçmesini kolaylaştırmak gibi basit bir amacı vardı. Örneğin; kırtasiye, yorgancılık malzemeleri, ağaç ev ustaları ve benzer ürün ya da hizmet için gerçekleştirilen aramalar, Google’ın tüketicilere önemli anlarda yararlı reklam sunma olanağı sağladı. Bu fikir ise, Google’ın ilk reklamcılık ürünü için önemli bir dönüm noktası oldu.

Günümüzde; Google Ads, Google Adwords’un yerini aldı. Peki, Google Ads Nedir?

google adwords

Mobil Cihazların Günümüzdeki Önemi!

Mobil platform, günümüzde kişiler arasında sık kullanılan bir hale geldi. Tüketiciler, bilgisayara ihtiyaç duymadan neredeyse  tüm işlerini mobil cihaz üzerinden gerçekleştiriyor. Kullanıcılar, mobil cihazlarıyla istedikleri ürünü arayabiliyor, ihtiyaçları doğrultusunda ya da eğlence amacıyla dilediği videoyu mobil cihazlarından izleyebiliyor. Mobil cihazların önemli ölçüde ön plana çıktığı günümüzde ise pazarlamacılar, kullanıcılara;  farklı kanal, cihaz ve biçimler üzerinden ulaşabiliyor.

Mobil cihazlar,  tüm bu olumlu özelliklerinin yanında,  bazı karmaşıklıklara da yol açabiliyor. Başlangıçtan bu yana, teknoloji ilerledikçe Google reklamları da meydana gelen yeniliklere ayak uydurarak gelişmeyi sürdürdü.

Google öyle bir noktaya geldi ki pazarlamacıların Google Arama’da tüketicilerle şirketlerin bağlantı kurmasına yardımcı olmaktan çok daha fazlasına imkan sağladı. Kullanıcıların her adımında metin, video, görüntülü reklam vb. aracılığıyla İhtiyaç duydukları herhangi bir şeyle iletişim kurmalarına olanak sağladı.

Google, bu gelişmelere paralel olarak mevcut ürünü geliştirmek yerine reklamcılık ürünleri için daha kolay markalar ve kullanışlı çözümler sunmayı amaçladı. Google Ads, Google Marketing Platform ve Google Ad Manager Google’ın yaptığı yeni markalar, her adımda reklam verenlerin ve yayıncıların işletmeleri için doğru çözümleri tercih etmelerini sağlayacak. Oldukça büyük bu gelişmenin önemli bir adımı, reklam verenlerin Google Ads’i kullanmaya başlamalarına ve ekipler arasında  ileri derecede iş birliği ortamı kurmalarını sağlayacak.

google ads nedir

 

Google Marketing Platform nedir?

Google Ads, Google Adwords’un yerini alıyor!

Yeni Google Ads markası, günümüzde Google.com’da ve Google’ın farklı araçlarında, iş ortağı sitelerinde ve uygulamalarda sunduğu reklamcılık adımlarının tümünü karşılıyor. Google, Arama Ağı’nda sorularına yanıt arayan, Google Play’de yeni uygulamalar bulan, YoyTube’da video izleyen, Google Haritalar’da değişik yerleri bulan ve daha birçok amaçla Google araçlarından yararlanan tüm tüketicilerle ilişki kurmaya olanak sağlıyor.

Google Ad Manager Nedir?

Dünyaca ünlü arama motoru Google, açıkladığı yeni reklamcılık platformlarıyla ufak işletmelerin yüksek bir giriş barajına sahip olduğu düşünülen online reklamcılığa giriş yapmalarını çok daha basite indirgemeyi amaçlıyor. Google, buna paralel olarak yeni bir Google Ads kampanya türünü kullanıma açıyor. Google, yeni kampanya türü olan Google Ads ile makine öğrenimi teknolojisinden küçük işletmelerin de yararlanmasını sağlıyor.

Diğer Yazılarımız