Google RankBrain – Yapay Zeka Algoritması

  • 22 Haziran 2018
  • BLOG

Google, arama sonuçlarındaki sıralamaya yardımcı olması için “RankBrain” adında bir makine öğrenme temelli yapay zeka sistemini kullanmaktadır. Google’ın RankBrain uygulamasının içerik dahilinde genel sıralama sistemi ile nasıl uyum içinde çalıştığını anlatacağız.

 

Google RankBrain Nedir?

RankBrain, Google’ın varlığını onayladığı bir yapay zeka sistemidir. Fakat Google’ın arama sonuçları için başvurduğu yegane araç değildir. Google’ın arama algoritmasının yalnızca bir kümesi olan RankBrain, milyarlarca site sayfasını bir sıraya sokmak ve belirli sorgular için en alakalı olanları bulmak için kullanılan bir bilgisayar programıdır.

Google, RankBrain uygulamasından önce algoritmayı el ile kodlamaktaydı. İnsan mühendisler tabi ki hala algoritma üzerinde çalışıyorlar. Ama bugün RankBrain de arka planda bir şeyler yapıyor, algoritmayı kendi kendine düzenliyor.

RankBrain anahtar kelimeye bağlı olarak geri bağlantıların, içerik tazeliğinin, içerik uzunluğunun, alan adı yetkisinin vb. önemini artıracak veya azaltacaktır. Ardından Google örümcekleri, arama yapanların yeni arama sonuçlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna bakacaktır. Eğer kullanıcılar yeni algoritmayı daha çok seviyorsa ( örneğin arama sonucunda birinci sırada çıkan sitede daha uzun süre vakit geçiriyorsa, kullanıcı memnuniyeti yüksekse) bu algoritma kalacak, değilse RankBrain eski algoritmayı geri yerine getirecektir.

Google önce 2013 yılının ortalarında arama algoritmasını elden geçirerek buna Hummingbird adını vermişti. İşte RankBrain genel Hummingbird algoritmasının bir parçası olarak 2015’in başlarında kademeli olarak kullanıma sokuldu.

Google, 200’den fazla ana sıralama sinyallerine sahip olduğundan bahsetmektedir. Sinyaller, Google’ın web sayfalarının nasıl sıralanacağını belirlemek için kullandığı şeylerdir. Örneğin, Google örümcekleri bir web sayfasındaki kelimeleri okuyacaktır, bu yüzden kelimeler bir sinyaldir. Bazı kelimeler kalınsa, bu başka bir sinyal olabilir. RankBrain, bir arama sorgusunun sonucuna katkıda bulunan üçüncü en önemli sinyaldir. (Birinci önemli sinyal iç ve dış bağlantılar yani linkler, ikinci önemli sinyal ise içeriktir.)

google rankbrain nedirGoogle RankBrain ve İçerik

Google’da günde üç milyardan fazla arama yapılıyor. Yapılan bu aramalar arasında “long tail search” yani uzun kuyruk sorgulamaları da denilen karmaşık ve çok sözcüklü aramalar vardır. RankBrain, daha önce karşılaşılmayan bu sorguları da daha iyi yorumlayarak en iyi sayfaları bulmak için tasarlanmıştır. Örneğin “kan kanseri için hastanenin hangi bölümüne gidilir” şeklinde yapılacak bir arama için RankBrain devreye girecektir.

Örneğin, “Sony tarafından geliştirilen gri konsol” için arama yaptığınızı varsayalım. Google, RankBrain olmasaydı, “gri”, “konsol”, “geliştirilmiş” ve “Sony” sözcüklerini içeren sayfaları arayacaktı. Oysa RankBrain ne demek istediğinizi anlamaya çabalıyor. Peki nasıl? Daha önce hiç görülmeyen anahtar kelimeleri Google’ın daha önce gördüğü anahtar kelimelerle eşleştirerek. Google RankBrain birçok insanın “Nintendo tarafından geliştirilen gri konsol” için arama yaptığını fark etmiş oluyor ve “Nintendo tarafından geliştirilen gri konsol” için arama yapan kişilerin oyun konsolları hakkında bir dizi sonuç görmek istediğini tespit ediyor.

Birisi “Sony tarafından geliştirilen gri konsol” şeklinde arama yaptığında, RankBrain zaten bildiği anahtar kelimeye benzer sonuçlar getirir (“Nintendo tarafından geliştirilen gri konsol”).

google anahtar kelimeRankBrain İçerikte Tam Olarak Neyi Gözlemliyor?

Arama sonuçlarıyla nasıl etkileşim kurduğunuza çok dikkat ediyor. Özellikle, şunlara bakıyor:

 

  • Organik Tıklama Oranı
  • Bekleme süresi
  • Çıkma Oranı

 

Bunlar ayrıca kullanıcı deneyimi sinyalleri (UX sinyalleri) olarak bilinir.

 

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri ile Yapılan SEO’da Son!

Google daha önce örneğin, “en iyi anahtar kelime bulma aracı” ile “anahtar kelime bulmak için en iyi araç” şeklindeki aramalar için farklı sonuçları karşımıza çıkarırdı fakat Google RankBrain ile artık her iki arama için de benzer sonuçlar ortaya çıkacaktır.

anahtar kelimeler Orta Kuyruk Anahtar Kelimeler ile İçerik

“Canan Karatay diyeti ile gerçekten zayıflamak için ne yapmalı” uzun kuyruk anahtar kelimenin yerine, “Canan Karatay diyet planı”, “Canan Karatay yemek Listesi” gibi orta kuyruk anahtar kelimelerle optimizasyon artık daha verimli olmaktadır.

RankBrain tabi ki sadece bunun için tasarlanmamıştır. Arayıcının arama yaparken elde etmek istediği sonucun gerçek amacının ne olduğunu bilmek üzere de programlanmıştır. Diyelim ki Google’da “kupa yeri“ şeklinde bir arama yapılmış olsun. Bu aramanın gerçek amacı nedir? Araştırmacı, Türkiye kupasının hangi statta oynandığını mı yoksa Dünya kupasının hangi ülkede olduğunu mu bilmek istiyor? Belki de araştırmacı Dünya kupasının oynandığı Rusya’da bir otelde duruyor ve açılış töreni için mekana nasıl gideceğini öğrenmek istiyor!

RankBrain olmasaydı bu sorguya cevap vermeye çalışırken sahip olduğunuz tek veri, içeriğin kalitesi veya kazanılan bağlantı sayısı (backlink) gibi algoritma sinyalleri olurdu. Algoritma basit olsaydı, sadece Türkiye kupası ile ilgili sonuçları verebilirdi. “Kupa yeri” ni arayan kişilerin çoğunun, 2018 Dünya kupasının nerede olduğunu öğrenmek istediğini belirleyen makine öğrenme algoritması, arama yapanların çoğunun ihtiyacına hizmet edecektir. Burada Google’ın ele aldığı önemli istisnalar vardır. Örneğin, arama Moskova’daki bir kullanıcı tarafından ilk maç haftası sırasında gerçekleştiriliyorsa, Google açılış törenlerinin yapılacağı yere sürüş talimatları (navigasyon hizmeti) verebilir. Diğer bir deyişle, kullanıcı yorumu ve içerik tazeliği gibi sinyaller, niyetleri yorumlamak ve arama yapanları tatmin etmek için en olası sonuçları vermek üzere dikkate alınır.

 

Diğer Yazılarımız