Kurumsal Web Tasarımı

  • 2 Temmuz 2018
  • BLOG

Teknolojinin ilerlemesi ve bireylerin ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılaması nedeni ile kurumsal firmaların da, söz konusu alanda çalışmalar yapmasına neden olmuştur. Özellikle kurulan web sitelerinin kalitesi ve kurumsal mantığa uygun olması her geçen gün önemini arttırmaktadır. Ziyaretçilerin ilgisini çekmesi için kurulan bir kurumsal web sitesinin kesinlikle bütünlüğü sağlaması ve internet ortamında rahatlıkla ulaşılabilir olması gerekiyor. Ayrıca bir kurum, web sitesi tasarımının olmazsa olmazları arasında kullanıcıyı sıkmayan, sade ve renk bakımından iyi bir şekilde kurgulanması gerekiyor. Bunlara ek olarak sayfa açılışının hızını düşüren abartı grafiklerden, hacim olarak fazla yer kaplayan videolardan ve ses dosyalarında uzak durulması oldukça önemli.

 

Web Tasarımı

Kurumsal web sitesi tanımını, bir firmayı temsil eden ve yapılan ticaretler ile ilgili bilgi veren platformlar olarak yapılabilir. Bu amaca yönelik yayınlanan yazılı metinler ve görsel içerikler, Seo kurallarına uygun olmalıdır. Yani kurumsal web sitesi ilk olarak kullanıcı dostu kriterlerini yerine getirmelidir. Yine paylaşılan içeriklerin bilgi vermesi, kullanıcıyı aydınlatması ve istenileni verebilmesi oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak kurumsak web sitesi tasarımı, söz konusu platformun açılış amacına yönelik olmalıdır. Bu sayede ziyaretçinin sitede durma süresi uzatılabilir ve aynı şekilde takipçi sayısı arttırılabilir.

 

Kurumsal web sitesinin görünüm

Site tasarımlarının en önemli adımlarından biri, şüphesiz seçilen renklerdir. Site tasarımında mutlaka önemsenmesi gereken bu renkler, uzman bir kişi tarafından belirlenmelidir. Kurumsal web sitesi renkleri, söz konusu kurumun diğer görselleri ile uyumlu olmalı ve ziyaretçinin göz zevkini yormamalıdır. Ayrıca renk tercihlerinde tüm detaylar değerlendirilmelidir. Yine arama motorları tarafından kaliteli olarak gözüken yazılımlar kullanılmalıdır. Ayrıca herkes tarafından bilinen ve klişe olmuş görseller kullanmak yerine, özgün bir tasarımcı tarafından çizilmiş veya profesyonel grafikerler tarafından hazırlanan görseller tercih edilmelidir. Kurumsal web sitesi tasarımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta özgünlüktür. Site için uyguladığınız tüm işlemler için bu konu geçerlidir. Ayrıca arama motorlarında üst sıralarda çıkmak içinde özgünlük teorisi önemini arttırmaktadır.

kurumsal web sitesi

Arama Motorları

Sıfırdan kurulan bir web sitesi, en kaba tabiri ile kimsenin gelip geçmedi bir köy yolunu ve dağ bölgesini temsil etmektedir. Bu nedenle yapılan tüm işlemlerde rekabeti ve canlılığı ön planda tutulmalıdır. Yani kurumsal web sitesi, kesinlikle arama motorlarının belirlemiş olduğu kurallara uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Örneğin rakiplerinizin yapmış olduğu tasarımların dışında, çok farklı figürler kullanabilir ve kısa bir süre içerisinde fark yaratabilirsiniz. Ayrıca arama motorlarının belirlemiş olduğu kurallar, belli bir zamandan sonra değişmekte ve site güncellemeleri gerekmektedir. Bu nedenle tüm güncellemeler zamanında yapılmalı ve arama motorlarının ilgisi çekilmelidir.

web sitesi yapımı

Seo Çalışmaları

Kurumsal web sitesi tasarımlarının her aşamasında seo çalışmaları önemsenmelidir. Reklam ve tanıtım faaliyetleri, Google başta olmak üzere, tüm arama motorları açısından dikkate alınmaktadır. Ayrıca tasarım ve Seo çalışmaları boyunca alanında uzman olan bir kişi tarafından yardım alınmalıdır. Örneğin belirlemiş olduğunuz alan adı, şirketinizi ve hizmet verdiğiniz sektörü ön planda tutmalıdır. İçeriğinizin yer aldığı dizilerin oluşturulmasın sırasında anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Sitenin tasarımının kaliteli olması ve kullanıcının ilgisini çekmesi oldukça önemlidir. Ancak tüm bunlar yeterli olmamakla beraber, standartlara uymayan tasarım faydalı olmayacaktır. Ayrıca içeriklerin değersiz olması, başarı getirmeyecektir. Kurumsal web sitesi tarafında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar da söz konusudur.

  • Tasarımın şıklığı ve sadeliğinin dengelenmesi
  • Sitenin tasarımı, içeriklere müdahale etmemeli ve ziyaretçinin işini zorlaştırmamalıdır.
  • Tasarımın zemini içeriğin okunmasına engel olmamalıdır.
  • Kurumsal web sitesi tasarımlarında gereksiz reklamlar kesinlikle paylaşılmamalıdır.
  • Sitede aranan tüm bilgiler kolay bir şekilde bulunmalıdır.
  • Kurumsal web sitesi tasarımlarının kullanımı ve gezimi kolay olmalıdır.
  • Kuruma ait telefon, adres, faks gibi iletişim bilgileri kesinlikle paylaşılarak, ziyaretçiye güven aşılanmalıdır.
  • Navigasyon sistemi kullanılmalı ve kullanıcının istediği sayfalara çok kolay bir şekilde ulaşılması sağlanmalıdır.

Kurumsal web sitesi, gerek tasarımı, gerekse kullanımı açısından tüm detayların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede kurmuş olduğunuz kurumsal web sitesi, arama motorları tarafından olumlu bir şekilde karşılanmakta ve değer verilmektedir.

 

Diğer Yazılarımız