Rakip Analizi

  • 22 Haziran 2018
  • BLOG

İş dünyasında, nüfusun ve ihtiyaçların artmasına bağlı olarak, farklı sektörlerde birçok firma faaliyet göstermeye başlamıştır. İş planlarını etkili şekilde hazırlayarak, hedef müşteri kitlesine ulaşmak isteyen firmaların, sıkı bir pazar araştırması yapması gerekmektedir. Bunun içinse en iyi yol, rakip analizi yapmaktır. Rakip analizi nedir? diyecek olursak, herhangi bir sektörde hizmet veren bir firmanın, kendisiyle aynı alanda faaliyet gösteren rakibinin, pazar içerisinde mevcut durumunu analiz etmesidir. Rakip analiziyle firma, rakibinin durumunu, yapmış olduklarını ve yapacaklarını öğrenir, sektördeki her gelişime göre kendini hazırlar.

 

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip analizi nasıl yapılır sorusu için verilecek ilk cevap; öncelikle firma, pazar içerisindeki rakiplerini belirlemelidir. Belirlenen rakiplerin, ürünleri ve hizmetleri incelenmelidir. Firmaların, sektöründe kendini tanıtması ve kısa bir zaman dilimi içerisinde hedeflediği müşteri kitlesine ulaşabilmesi için rakip analizinin önemli bir payı vardır. Bu nedenle rakip analizi ayrıntılı şekilde yapılmalıdır. Rakip firmanın, büyüme ve gelişme için geçmişte uyguladığı yöntemler, şimdiki stratejileri, ürünleri müşteri kitlesine hangi araçları ne şekilde kullanarak tanıttığı, ücretli reklamları tanıtım aracı olarak kullanıp kullanmadığı ve sektörde kendisini güçlü kılan nedenler ayrıntılı şekilde analiz edilir. Bir firmanın, sektörde konumunu belirleyen en etkili faktör rakip firmalardır. Bahsedilen sorulara tek tek cevap bulunarak o yönde ilerleme sağlanırsa, iş dünyasında başarılı bir konuma ulaşmak kaçınılmaz olur. Rakip analizi, firmalar için ulaşılması gereken bir sonuç değil aksine, kendileri geliştirme dönemlerinin tümünü kapsayan bir büyüme sürecidir.

rakip analiziRakip Analizinin Avantajları

 Rakip analizi, firmaların sektörlerinde istedikleri büyüme ve gelişimi gerçekleştirebilmesi için izlemeleri gereken ilk yoldur. Rakip analizinin avantajları arasında, firmanın mevcut durumunu belirlemesi ve ilerlemek için hangi araçları kullanabileceğini iyi bilmesi en önemli olanlardır. Rakiplerin bulundukları konuma nasıl geldiği, kullandığı reklam araçları ve uyguladığı kampanyalar gibi bilinmesi gereken her nokta, rakip analizi sayesinde belirlenir. Ayrıca, rakip firmanın içinde bulunduğu durum hakkında da bilgi sahibi olunur ve pazar içerisinde etkili rekabet için karşı tarafın zayıf noktaları tespit edilir.

analizi nasıl yapılırWeb Sitelerinin Analizi

Web siteleri analizi, firmaların google aramalarında kendisinden daha önde bulunan firmaları tespit etmesidir. Bunun için, belirlenen anahtar kelimeler kullanılır. Firmalar, kendisiyle aynı sektörde hizmet veren rakiplerine karşı sıralamalarda daha öne çıkmak için eksik noktalarını tespit eder. Web siteleri analizi için iyi bir tespit yapılmalıdır. Rakiplerin websiteleri doğru şekilde belirlenerek o yönde hamleler yapılmalıdır. Belki bir firma, hizmet kalitesi açısından diğer firmaları kendisine rakip olarak görmeyebilir. Ancak bu firmalar, hedef anahtar kelimelerle daha üst sıralamalarda bulunuyorsa, o firmaya rakip olarak kabul edilebilecek kapasitededir.

Anahtar Kelimeler

Rakip analizinde anahtar kelimelerin önemi büyüktür. Yapılan aralamalarda firmaların üst sırlarda yer alabilmesi, rakiplerin websitelerinin etkili şekilde belirlenmesine bağlıdır. Bu sayede firmalar, doğru anahtar kelimeleri kullanarak sıralamalarda rakiplerinden daha üstlere çıkabilir.

 

Diğer Yazılarımız