Sitenizi Optimize Etmeye Yardımcı Olacak 22 Bilgi

 • 1 Ağustos 2018
 • BLOG

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili tüm öğrenmek istediğiniz temel konulara sayfamızda yer verdik.

SEO Ne Demek?

Basitçe cevap vermek gerekirse; SEO, web sitenizde bulunan içeriğin arama motoru hacmini genişletmek, görünürlüğü arttırmak için kullanılan tüm yöntemler diyebiliriz.

Yöntemlerin web sitenizdeki teknik uygulamalardan içeriğe, başlıklardan açıklamalara, performanstan tasarıma, sosyal sinyallerden kaliteli kaynaklara kadar birçok alt başlığı vardır. Organik sonuçlar ise; arama motorlarında reklamlardan sonraki kısmı simgeler.

Arama motorlarının çok ciddi bir hacmi bulunmaktadır. Ve uygun SEO çalışmalarıyla süreçlerde hızlı ilerleme sağlayabilirsiniz.

seo nedir

SEO’ya Neden İhtiyaç Duyulur?

Güçlü bir site profiline sahip olmak, arama motorlarından trafik çekmek için SEO’ya ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte ziyaretçileri sitenizi kullanma konusunda tatmin etmeniz; sitenizi tekrar ziyaret oranını arttırmakta fayda sağlayacaktır. Unutmamak gerekir ki; Google, kullanıcı deneyimlerine daha önem veriyor. Ve verilen bu önem giderek artış gösteriyor.

SEO’ya Neden İhtiyaç Duyulur

Organik Trafik ve Bu Trafiğin Önemi Nedir?

Sitenin trafiğini 4 alt başlık oluşturuyor. Bunlar; organik, ücretli, sosyal ve doğrudan şeklindedir. Organik trafiğin yüksek çıktığı durumlar sitenin önemini de ortaya koymaktadır. Sitenin ilk 5 sonuç içerisinde görünmesi oldukça önem arz ediyor. Bunu başarmanın bazı püf noktaları bulunuyor. Bunun için ilk olarak Google’nin taleplerini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Google’nin istediği ve istemediği şeyleri 22 başlık altında topladık.

Trafiğin ÖnemiGoogle’un İstedikleri

 • İlgi Düzeyi

Arama motorları, hedef kitlenin ihtiyaçları için en uygun sonuçları sağlamaya çalışır. Bazı durumlar, bu sonuçları karmaşık hale sokabiliyor.

Arama motorlarının istenilen sonucu en iyi şekilde verebilmesinde ilgi düzeyin çok büyük bir etkisi var. Bir araştırmacının konumu, arama geçmişi, günün saati / yılı vb. kriterler ilgi düzeyiyle ilgili yakından ilişkilidir.

 • Kaliteli İçerik

Düzenli, faydalı ve kapsamlı içerikler, arama motorlarının hacmini belirlemektedir. İçerikleri insanlara faydalı olsun diye mi hazırlıyorsunuz yoksa arama motorları için mi? Bu soruya vereceğiniz cevap çok önemlidir. Eğer ikisini de aynı anda yapabiliyorsanız ne mutlu size! Ancak sonuca bakacak olursak, kullanıcı deneyimleri, arama motorlarından daha önce geliyor. Bu nedenle kaliteli içerik üretmenizde fayda var.

Kaliteli İçerik seo

 • Kullanıcı Deneyimleri

Kullanıcı deneyimleri SEO için hem avantaj hem de dezavantaj sağlamaktadır. İyi kullanıcı deneyimi, ilgili dahili bağlantı ve içeriğe yönlendirme sağlayabilir. Bu nedenle ziyaretçileri, sayfada tutan ve sitenizde bulunan benzer ya da farklı içeriklerle dikkat çekip yönlendirmelerde bulunmak oldukça önemli.

 • Sitenin Hızı

Web sayfasının yüklenme hızı, arama motorlarında ayrıştırıcı bir etkiye sahip. Özellikle de web sitesinin mobil performansının da göz ardı edilmemesi gerekiyor.

 • Otoriter Site

Otoriter bir web sitesi, hedef kitlenin faaliyet yürüttüğü, başka web sitelerinin ve arama motorlarının güven duyduğu bir sitedir. Otoriter sitelerden bağlantı sağlamak, kaliteli içerik üretmek sitenizde de bir otorite oluşturacaktır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta; sırf otoriter ve güçlü bir site olduğu için, haber kanallarından kaynak sağlamak size fayda sağlamayacaktır. Kullanıcılar sizin web sitenizde cinayet, spor siyaset gibi bilgiler aramayacaktır. Bu nedenle bulunduğunuz sektöre yakın kaynaklardan bağlantı vermenizde fayda var.

Otoriter Site seo

 • Dahili Bağlantı

Sitenizde gezinme olanağı tanıyan dahiliye bağlantı, hem trafiği arttırırken, hem de sitede kalma oranına yardımcı olmaktadır. Ziyaretçilere aynı web sitesi içinde daha çok sayfa açma olanağı tanıyan dahili bağlantı, SEO performansınızı iyileştirmede katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte kullanıcı sağlamak için birçok kez aynı kelimenin kullanımı faydadan çok zarar vermektedir. Google aynı kullanımı şüpheli olarak değerlendirip ceza kesebilir.

 • Cihazlar Arası Uyum

Web sitesi ve içeriğinin hem tablet, bilgisayar, telefon için aynı boyutta optimize edilmesi gerekir.

 • Meta Açıklamaları ve Başlık Etiketleri

Meta açıklaması, tıklanma oranını arttırmada oldukça faydalı sonuçlar sağlamaktadır. İçeriğinizi yayınlarken, ilgi çekici makaleler ile yine merak uyandırıcı meta açıklamaları kullanmanız faydalı olacaktır.

seo nasıl olmalı

 • Şema

Sayfalarınızın HTML’ine şema işaretlemeyi unutmayın. İşaretleyeceğini Şema, arama sonuçlarınızın merak uyandırıcı görünmesine yardımcı olmaktadır. Böylece arama sonuçlarını zengin medya oyun alanına dönüştürebilirsiniz. Nedir bu zengin medya oyunlar? Yıldız oyları, müşteri puanları, resimler ve diğer yararlı bilgilerdir.

 • Görüntülerin Doğru Şekilde Etiketlenmesi

Görüntü yüklendikten sonra çoğu zaman alt özelliğinin dahil edilmesi unutulur. Ancak bu göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü Google resimleri görmez. Ancak alt metinleri okuyabilir. Alt metinleri doğru belirtirseniz, görsel aramasında da görünme ihtimaliniz artacaktır.

 • Yararlı Makaleler

İnterneti hızla eriten içerikler yerine daha akılda kalıcı içerikler üretmek faydalı bir yaklaşım olacaktır.

seo aşamaları

 • Spamlanan Adlar

Tire (-), nokta (.) olarak adlandırılan içerikler spam olarak kabul edildiği için tercih etmemek gerekir.

 • Sosyal Medya Pazarlaması

Sitenin trafiğini arttırmanın yolu elbette sosyal medya pazarlamasından geçiyor. Hedef kitlenizin bulunduğu kanallara yönelmekte fayda sağlayabilir. Hedef kitlenizin istekleri, beklentileri ve talepleri doğrultusunda içerik üretmek trafik akışınızı arttıracakmış. Sosyal medyanın gücünü fark edin.

 • Yorumlar

Yorumlar, ziyaretçilerin içeriğinizdeki noktalarda buluşmasına olanak tanımaktadır. Sadece spam yorumlarının ortadan kaldırılmasına dikkat ediniz.

 • Yerel SEO

Google, kullanıcıların konumlarına yönelik sonuçlar sağlıyor. Bu durum artarak devam ediyor.

 • Başlıklar

İçeriklerinizin başlıklarının 55 karakterden fazla olmamasına özen gösterin. Kısa, net ve açıklayıcı başlıklar ilgiyi bir yönde tutar. Trafik çekmek için, içeriğinizde yer almayan bilgiye başlıkta da yer vermeyin.

Google’un İstemedikleri
 • Gizli Metin ve Bağlantılar

Beyaz bir arka planda beyaz metin kullanmak oldukça sakıncalı. Ekran dışına metin yerleştirme, yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlama gibi hileleri Google çok çabuk fark edebiliyor ve bu konuda affetmeden ceza kesebiliyor.

 • Bağlantı Satın Alma veya Aşırı Link Değişimi

Sitenizde kendi bağlantılarınızı oluşturmanız, parayla satın almanızdan daha da kıymetlidir.

 • Can Sıkan Reklamlar

Bazı reklamlar içeriğin kalitesini ve okunma zevkini yerle yeksan etmektedir. Sitenizin hızını ekarte eden can sıkıcı reklamlardan uzak durun.

 • Mobil Uygulama Geçiş Reklamları

Mobil ziyaretçilerinizin aplikasyonu indirmesi için sunduğunuz tam ekran reklamlar kötü bir izlenim vermektedir. Mobil cihazlar için verilen tam ekran reklamlar profili zedeleyebilir.

 • İçerik Benzerliği

Benzer ya da aynı içeriği iki ya da daha fazla site girdiğinde Google sadece bir siteyi ödüllendirecektir. Bu nedenle aynı ya da benzer içeriklerden uzak durmalısınız.

google seo

 • Anahtar Kelimeye Boğma

Sayfanızı anahtar kelimeye boğmak, okunabilirliğin üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle sayfayı anahtar kelimelerle doldurmaktan uzak durmalısınız.

Diğer Yazılarımız