Sosyal Medya Reklamları’nın Günümüzdeki Önemi

  • 4 Eylül 2018
  • BLOG

İnternette yer alan sosyal paylaşım siteleri üzerinden gerçekleştirilen her türlü reklam faaliyetlerine sosyal medya reklamcılığı denir. İnternet ve sosyal medya platformlarını kullanan kişilerin sayısı gittikçe artış göstermektedir. İşletmeler ise, bu duruma paralel olarak, markalarını sosyal medya platformlarından tüketicilere tanıtıyor. Böylece, firmalar daha çok tüketiciye ulaşmayı amaçlayarak sosyal medya reklamları bütçelerini bu doğrultuda gerçekleştiriyorlar.

Firmalar,reklam kampanyalarını sosyal medya platformlarında oluşturduktan sonra takibini yaparak müşterilerle olan etkileşimleri basit yoldan değerlendirebilir.  Bu değerlendirmenin ardından dijital pazarlama stratejinizi ve yönteminizi doğru bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığında, belirli amaçlar edinerek zaman içinde bu amaca ulaşılmaya çalışılmalıdır. Sosyal medya reklamları, birçok çeşitli kanalı içinde bulundurur. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin,Youtube, Foursquare gibi kanallar bunlara örnek gösterilebilir.Markanıza uyumlu birkaç platformda faaliyet göstererek reklam vermeniz, faydanıza olacaktır.

Sosyal Medya Kanalınızı Belirlerken;

  • Reklam verme amacınıza ve stratejinize
  • Hedef kitlenize
  • Reklamların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona
  • Reklam harcaması için bütçenize dikkat etmelisiniz.

Dilediğiniz dijital kanalı seçmenizin ardından, reklamlarınız için dikkat çekici, kaliteli video ve görseller bulmalısınız.

Aynı zamanda da özgün ve anlaşılır içerikler kullanarak güçlü bir iletişim dili kurabilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığında bir önemli nokta da düzenli paylaşım yapmaktır.

sosyal medya reklamları nedirSosyal Medya Reklamlarının Olumlu Yönleri

Sosyal medya reklamcılığı, kısa zamanda çok fazla insana ulaşmayı amaçlayan bir reklam türüdür.Tüketiciler, firmalar ve web siteleri ürün veya hizmet tanıtımları için neredeyse tüm parasını sosyal medya reklamı için harcıyor.Bunun sonucunda ise, anlık olarak belirledikleri hedef kitlelerine reklam yapabilmektedirler.

Dijital pazarlamada, sosyal medyanın bu denli etkili olmasının birden çok nedeni mevcuttur.

Kolay Erişim: Sosyal medya reklamları, büyük kitlelere ulaşmayı başardığı için ürün ve hizmetlerin tanıtımı basit ve etkili bir biçimde gerçekleşmektedir.

Hızlı Yayılması: Reklamların yayınlanma miktarı dijital platformlarda daha çok olması nedeniyle bir reklamın gün içerisinde geniş kitleye ulaşması olanaklıdır. Tüketiciye daha hızlı ulaşmasını sağlar.

Hedefleme Yapılması: Reklamların hangi hedef kitlesine ulaşacağını ayarlayabilirsiniz. Tüketicilerin cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi özellikleriyle kitlenizi belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda reklamın yayınlanacağı ülke,şehir ve ilçeyi de seçip daha geniş kitlelere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sosyal medya reklamlarının şirketlere, markalara ve kişilere etkisi son derece yüksektir. Bu nedenle de sosyal ağlardaki geniş hedeflere ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını gerçekleştirerek yeni müşteriler elde edebilir, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

 

Diğer Yazılarımız