Kaliteli Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Oluşturulur?

  • 14 Eylül 2018
  • BLOG

Tüketicilerin eğlenceli bir alışveriş deneyimi gerçekleştirmesi için öncelik olarak E-ticaret sitesinin arayüz tasarımının kuvvetli olması gereklidir. Kullanılabilirlik kurallarını hafızamızdan silmeden hazırlanacak iyi ve basit algılanabilir bir tasarımla kullanıcıların alışveriş deneyimi kalite açısından kolaylıkla yükseltilebilir.

E-ticaret sitesi yapılırken başarılı olmanın belli başlı ipuçlarına hep beraber göz atalım.

E-ticaret sitesi yaptırmak sizin de hayalinizse, medyatics.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Kullanılabilirlik E-Ticaret Sitelerinde En Önemli Faktör

Bir E-Ticaret sitesine tıklayan tüketicilerin asıl hedefi tabi ki sitede onlara sunulan ürün ya da ürünler olmalıdır. Tüketicinin aklını bulandırmadan, kaliteli bir düzenle ürünleri tanıtarak, iyi konumlandırılmış navigasyon araçlarıyla basit yolunu veya istediğini bulabileceği bir tasarım, satışların artmasını sağlar. Yani bir E-Ticaret sitesinde tüketiciye sunulacak en önemli öğe basit yoldan alışveriş yapabilme algısıdır.

En Can Alıcı Nokta: Vitrin

E-Ticaret sitelerini de birer ticari işletme olarak görmek gerekir ise, bir iş yerinin nasıl en önemli ve can alıcı yerini vitrin oluşturuyor ise, bir alışveriş sitesinin de en önemli bölümünü vitrin oluşturur. Burada dikkat çekilmesi gereken detaylar, ürünleri doğru seçmek, güzel vurgulamak, temiz-anlaşılır fotoğraflar tercih etmek, elde olan tüketicileri sıkmamak için benzer özellikleri taşıyan ürünleri peşi sıra sunmamak gibi etkenler söylenebilir.

Öte yandan kampanya, indirim ve duyurularınız için de siteniz üzerinde yer vereceğiniz bölümlerin, müşterilerinizin basit bir şekilde ulaşabileceği ve anlayabileceği bir şekilde oluşturulmalıdır.

 

Eğer ki bir tüketici ürün peşinde sizin sitenize kadar gelmişse, iyi bir sunumla o ürünün satışını yapabilirsiniz.

 

e ticaret sitesi yapanYükleme Süreçleri

Tüketicilerinizi hayal kırıklığına uğratmanın en can alıcı noktasından biri hızlı yükleme zamanıdır. Kısaca, ayağınıza kadar gelmiş olan kullanıcıyı elinizden kaçırmamak için hızlı yüklenen ve kararlı çalışan bir siteye sahip olmanız gerekir. Tüketici, tıpkı dışarda gezdiği gerçek bir market gibi basit ve son derece hızlı bir şekilde onun için hazırlanan reyonları incelemelidir. Yükleme zamanlarını hareketlendirmek için de alışveriş sitenizin kaliteli bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

 

Arama

E-Ticaret  sitesinin en can alıcı etkenlerinden biri de arama fonksiyonudur. Arama kutusunun kolay ulaşılabilir bir bölgede be gerekiyorsa birden çok sayıda olması işleri basite indirgeyecektir.

Tüketicilerin seri ve sorunsuz bir şekilde arama gerçekleştirerek, düzenli ve iyi planlanmış sonuçlara gitmesini sağlayarak satışlarınızı da arttırabileceğini aklınızdan çıkarmayın

 

Hızlı Alışveriş Aşaması

Verilere göre, E-Ticaret sitelerinde, tüketicilerin %30’dan fazlası, satın alma işlemini son anda gerçekleştirmiyor. Bu nedenle bahsi geçen aşamayı seri bir şekilde bitirmek yine satışları etkileyecek bir neden haline gelecektir. Üyelik formları, onay aşamaları gibi süreçleri en aza indirgemek, gerekli olmayanları tamamen ortadan kaldırmak, buton tasarımları ile tüketiciyi hızlı bir şekilde kasaya yöneltip ödemeyi yapmasını sağlamak en önemli hedef olmalıdır.

 

Yeni İçerik

E-Ticaret sitenizde yer alan eskimiş ürünler, güncelliğini kaybetmiş mallar eğer ki vitrininizi işgal ediyorsa, bunları kaldırıp, aynı bölgeyi en taze, en güncel, ilgi uyandıran ürünler ile doldurmanız gerekiyor demektir

Tam olmayan bilgiler, eski ürünler, stokta kalmamış mallar müşterinin canını sıkan en önemli etkenler olduğunu hafızanızdan silmeyin.

 

 

 

Diğer Yazılarımız