Kapsamlı SEO Kontrol Listesi

  • 4 Eylül 2018
  • BLOG

Kapsamlı bir SEO kontrol listesi ile sizlere yararlı olacak yeni bir makale ile karşınızdayız. maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

Ancak önemli olan birkaç konuya değinmeden geçmeyelim. SEO kontrol listesinde yer alan her bilginin ayrı ayrı yararı olduğunu unutmayınız. Bu makalede SEO, sosyal medya, Google Analytics ve dijital pazarlama konusunda çok fazla yararlanacağınız bilgi mevcut.

Hazırsanız başlıyoruz;

Google Analytics

Google Analytics SEO için en önemli araçlardan bir tanesidir. Arama motorlarından sağlanan trafik değerlerini Analytics’ten kontrol edebilirsiniz. Analytics ile hangi sayfadan daha fazla organik trafik sağlandığını, sayfalarda kalma oranını ve diğer önemli noktalara göz atabilirsiniz.

google analyticsGoogle Search Console

Search Console, Google’ın site yöneticilerine sağladığı bir araçtır. Bu araç için ek bir ücret talep edilmez. Böylece Google ile iletişim kurabilirsiniz. Sitenizin performansı hakkında bilgi sahibi olmak için de oldukça etkili bir araçtır. 

WordPress İçin All in One SEO Pack ya da Yoast SEO Eklentisi

All in One SEO Pack ya da Yoast SEO, oldukça önemli bir araçtır. WordPress için geliştirilmiştir. Bununla birlikte SEO yararına içerik üretmenize yardımcı olur. Bu araç ile Canonical, noindex gibi etiketlerin kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

Site İçi Kontrol Listesi

Site içi kontrol listesi hakkında tecrübe kazanmanız demek, bu adımları daha kolay atabilmenize olanak tanımaktadır.

Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi

İnsanlar arama motorlarında hangi kelimeler ile arama yapıyor ve SEO stratejisinin arka planında hangi terimlerin bulunduğunu öğrenmek için anahtar kelime araştırmasında bulunmanız gerekmektedir.

Arama kelimesi araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ise arama amacını ve kelimenin zorluğunu düşünmeniz gerekmektedir. Ancak aranma hacmi yüksek olan kelimeler yerine düşük olanı tercih etmelisiniz. Anahtar kelime seçerken, AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı, KWFinder, Keywordtool.io ve SEMRush gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeyi URL’ye Eklemek

Anahtar kelimeyi URL’ye yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Lakin URL’yi anahtar kelime ile doldurup taşırmak avantajdan çok dezavantaj sağlayabilir. Sayfanın linkleri mevcut ise, URL’yi değiştirmekten uzak durmalısınız.

Anahtar Kelimeyi Başlık Etiketine Eklemek

Anahtar kelimeyi başlık etiketinde yer vermek önemlidir, evet. Ancak sadece anahtar kelimeyi başlık etiketinde kullanmanız sıralama konusunda çok büyük bir etki yaratmayacaktır. Bunun yerine daha geniş kapsamlı ve dikkat çeken başlıklar kullanarak insanların ilgi odağını oluşturmanız daha büyük fayda sağlayacaktır.

Anahtar Kelime ve Meta Açıklaması Arasındaki İlişki

 Meta açıklama kısmında bulunan içerik arama motorlarındaki sıralamayı etkilemektedir. Meta açıklamalarını kapsamlı olarak vermek tıklanma oranını iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Anahtar Kelimede H1 Faydası

İçeriğinizdeki ara başlıklarda H2 ve H3 etiketini kullanmanız arama motorlarındaki hacmi arttırmaktadır. Anahtar kelimeyi ise H1 etiketi ile sunmanız önemli bir etki yaratmaktadır. Her sayfanızda anahtar kelimenizin en az bir kere H1 etiketi ile yer aldığından emin olun.

Anahtar Kelimenin Yeri ve Kullanımı

Anahtar kelimeyi ilk 100 kelimenin içinde kullanmanız oldukça önemlidir. Odak noktanız olan anahtar kelimeyi ise her sayfada minimum 3 kez kullanmanız gerekmektedir. Kelime sayısı ne kadar yüksekse ve kaliteli içerik içeriyorsa sizin için o kadar fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte anahtar kelimenizle aynı anlamı taşıyan kelimeleri de kullanmalısınız.

İçeriğinizde Benzer Kelimeler Kullanmak

Arama motorları her geçen gün biraz daha insan dilinden anlıyor. Bu nedenle günlük dil kullanımı önem arz etmeye devam ediyor. İçeriğinizde temel anahtar kelimeden uzaklaşmayın. Bununla birlikte anahtar kelimenizle aynı anlamı taşıyan kelimeleri de kullanın.

Gizli Anlamsal İndeksleme Kelimelerinden Yararlanmak

Gizli anlamsal indeksleme, içeriğin birbiriyle olan bağlantısını saptamakta kullanılır. Anahtar kelimenizde aynı anlamda olan ya da benzer kelimeleri kullanmanız sayfada bulunan içeriği daha kolay biçimde anlaşılmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Açıklayıcı ALT Etiketler ve Dosya İsimleri

Arama motorları her ne kadar günlük dilden anlasa da dosta isimleri ve ALT etiketini okuyamamaktadır. Bu aşamada daha anlaşılır olmaya özen göstermelisiniz.

Sayfa Linkleri

İçeriğinizde otoriter sayfalara link vermeniz önem arz eder. Çünkü Google bu linkler vasıtasıyla diğer kelimelere de göz gezdirebilmektedir. Anahtar kelimelere içerik içerisinde yer vermelisiniz. Genel gezinti içerisinde yer vereceğiniz anahtar kelimelerin herhangi bir faydasını görmeyeceksiniz.

sayfa linkleriSite Dışı SEO Kontrol Listesi

Ahrefs Kullanarak Link Profilini Analiz Etmek

Ahrefs.com adresinden alan adı skorunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte sitenizdeki kök adları, ne kadar rakibiniz var? Sitenizdeki linklerin sitenizle olan ilişkisi linklerin nasıl geldiğini de gözden geçirmeniz fayda sağlayacaktır.

Rakip Analizi

Link oluşturmaya başlayacaksanız ilk yapmanız gereken yol rakiplerin link profilini değerlendirmekten geçer. Ahrefs, Link Diagnosis, Open Site Explorer ve Majestic gibi araçlar size yarar sağlayabilir.

rakip analizi#Teknik SEO Kontrol Listesi

Google’ın Search Console aracını tarama hataları, kopya içerikler ve daha fazlasını analiz etmenize yarar. Google bu arazı ücretsiz hizmetinize sağlamaktadır. Bu araç ile sitenizin performansı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Öte yandan sitenizin arama sıralaması, görünürlüğü ve tıklanma oranı gibi konuları da saptamanız bu araç ile gerçekleştirilebilir.

Kötü Yönlendirmeleri Kontrol Etmek

Kötü yönlendirmeleri iyi yönlendirmelerden ayırt etmeli ve mevcutta var olan kötü yönlendirmeleri iyi yönlendirmeler ile değiştirmelisiniz.

Bozuk Linkleri, Hataları ve Tarama Problemlerini Kontrol Etmek

Bozuk linkler, hatalar ve tarama problemleri, trafiği düşürmektedir. Trafik açısından önemli bir kazanç sağlamak istiyorsanız ilk olarak bu problemleri düzeltme yoluna gitmelisiniz. Screaming Frog aracı bu konuda size yardımcı olabilir.

Kopya İçerikleri Analiz Etmek

Kopya içerikler, mevcut içeriklerinizin de değerini yerle bir edecektir. Kopya içerikleri sayfanızdan kaldırmanız gerekir. Bunun için faydalanacağınız en önemli araç ise; Google Search Console’dur.

Site Hızı

Kullanıcı deneyimleri de arama motorlarına doğrudan etki eden faktörlerdendir. Bu faktörün en önemli belirleyicisi ise site hızı desek abartmış olmayız. Yavaş yüklenen bir site hemen çıkma oranını arttırır. Çünkü ziyaretçiler sabırsızdır. Bilgiye hemen erişmek isterler. Beklemek onların diğer siteye olan eğilimlerini arttırmaktadır. Sitenizin hızını kontrol etmek için; PageSpeed Insights, Gift of Speed, GTMetrix ve Pingdom araçlarından faydalanabilirsiniz.

site hızı
Mobil Uyumluluk

Mobil cihazlardan da azımsanmayacak ölçüde trafik gelmektedir. Bu nedenle artık mobil uyumlu siteye geçmeniz fayda sağlayabilir. Siteniz bilgisayar boyutundan tablet ya da telefon boyutuna geçtiğinde herhangi bir görüntü kalitesi ya da ekran boyutundan ödün vermemesi gerekmektedir.

XML Site Haritası Oluşturmak ve Google’a Göndermek

XML site haritası, arama motorlarına sitenizin yapısı hakkında ipucu vermektedir. Bu haritalar ile siteniz arama motorlarında öne çıkmaktadır. İndeks oranı artmaktadır. Bunun için All in One SEO Pack, Yoast SEO eklentisi veya XML-Sitemaps.com adresleri size fayda sağlayabilir.

Robots.txt Oluşturmak ve Google’a Göndermek

Bu dosya ile arama motorları tarayıcılarını analiz edebilirsiniz. Arama motoru tarayıcılarına takip etmeleri gereken talimatları belirtebilirsiniz.

Diğer Kontroller

Sosyal Ağlarda Marka Adınızı Almak

Marka adınızı sosyal ağlarda tutmanız, itibar açısından önem arz etmektedir. Marka adı ile yapılan aramaların yüksekliği, sizin yararınıza olacaktır. Markanızı yeni kuracak iseniz; atmanız gereken ilk adımlardan biri bu olmalıdır. Namechk.com adresi bu konuda yol göstericidir.

SEO Denetim Aracı

SEO denetim aracı iki kez kontrole imkan tanımaktadır. Bununla birlikte kontrol sırasında kaybedeceğiniz vakti kısıtlamaktadır. SEO denetim aracı ile bu süreci hızlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra hataları kolay bir şekilde saptar ve çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz.

Bing Site Yöneticisi Araçları

Google’ın arama motoru geniş bir hacmi kapsamaktadır. Ancak Google’ı ön plana alırken, diğer önemli noktaları da göz ardı etmemek gerekir. Bu konuda Microsoft oldukça önem arz eder. Trafik almak istiyorsanız Bing temellerini atmalısınız.

Diğer Yazılarımız