SEO Uzmanlarının Tercih Ettiği En İyi 13 SEO Aracı

  • 6 Ağustos 2018
  • BLOG

SEO optimizasyonu alanında uzman olmak oldukça zordur. Özellikle işe daha yeni başlıyorsanız daha da zor bir işiniz daha da zor. Ancak imkansız değil. Önemli olan SEO içeriklerini bulmak. Bunun için internette hazırlanmış birçok Türkçe ve yabancı kaynaklar mevcut. SEO araçlarını yazımızda derledik. Biz 13 madde halinde sizlere sunuyoruz. Ancak siz bu 13 maddenin hepsini aynı anda kullanmak zorunda değilsiniz. İçlerinden işinize yarayacak olanı seçmeniz, o yönde ilerlemeniz daha doğru bir strateji olacaktır.

 

ahrefs seo aracı

Ahrefs: SEO Anahtar Kelime Aracı

Ahrefs, hemen hemen birçok kişi tarafından bilinen en önemli SEO araçlarından bir tanesidir. Üstelik oldukça da tavsiye ediliyor. Site tarayıcıları konusunda da oldukça başarılı. Google’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. SEO uzmanları Ahrefs’in Site Audit özelliğinden yararlanıyorlar. Böylece en iyi SEO analizini elde ediyorlar. Öte yandan Ahrefs, rakiplerinizin analizlerini de inceler. Böylece markanıza da fayda sağlar.

semrush seo aracı

SEMRush: Pazarlama Aracı

SEO’da SEMRush tarzı pazarlama araçları sıkça talep edilmektedir. Uzmanlar bu tür araçlar ile sıralamaları öğrenip sitelerinin gücünü de analiz edebilmektedirler. Domain ve Domain analizi SeMRush pazarlama aracının içindeki en popüler özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu analiz sayesinde rakiplerinizle kıyaslama yapabilir, sitenizin arama verileri, trafik değerleri ve rakiplerinizin değerleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

On-Page SEO Checker özelliği ile ise sıralamanızı öğrenerek sitenizin gücünü arttırabilirsiniz.

kwfinder anahtar kelime aracı

KWFinder: Anahtar Kelime Aracı

Rekabet alanı düşük anahtar kelimeleri bulmanıza fayda sağlamaktadır. Özellikle yeni kurulmuş ya da rekabet gücü düşük olan şirketlerin, rekabet hacmi geniş şirketlerle, aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeler ile baş etmesi oldukça zordur. Bu konuda KWFinder yardıma koşmaktadır. İlgili anahtar kelimeleri size sunar. Böylece linkler ve arama motoru sonuç sayfası değerleri ile yapılmış bir analiz raporu hazırlar. Öte yandan bu araç size yeni anahtar kelime fikirleri ile de gelebilmektedir.

moz seo aracı

Moz: Geliştirilmiş SEO Aracı ve Yazılımı

Answer The Public gibi hiçbir ücret ödemeyeceğiniz araçlar ile sitenizde bulunması gereken içerikleri bulmanıza katkıda bulunur. Bu araç hem size anahtar kelime sunarken, hem anahtar kelimenin etrafında bulunan içerikleri de bulmanızı sağlar. Böylece örneğin; ‘pilates’ ile ilgili bir içerik oluşturacaksanız, pilatesin etrafındaki anahtar kelimelerden de yarar sağlayabilirsiniz. Bu şekilde arama motorlarının sonuç sayfasında da bulunma fırsatı yakalayabilirsiniz.

spyfu seo aracı

SpyFu: Ücretsiz Araçlar

SpyFu hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Ücretli versiyonunun sunduğu hizmet daha fazla olsa da ücretsiz özellikleri ile işlerinizi kolayca yürütebilirsiniz.  SEO konusunda çalışmalara yeni başladıysanız, ücretsiz araçları kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bu araçlar ile her ay anahtar kelimelerin aranma hacmini öğrenebilir, anahtar kelimenin sıralamasıyla ilgili fikir edinebilirsiniz. Rakibinizin kullandığı anahtar kelimeler, bu kelimeler ile aldığı tıklanma oranları ve Google AdWords vasıtasıyla oluşturulan reklamlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

majestic pazarlama aracı

Majestic: Pazarlama Aracı

Majestic’te bulunan The Majestic Million özelliği ile birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte kıyaslama ve sıralama konusunda da size geniş bilgiler sunmaktadır.

seo quake seo aracı

SEOQuake: Ücretsiz Araçlar

Site içi site denetimleri, dahili ve harici linklerin tanımlanması ve rakip sitelerle kıyaslama gibi konularda size yardımcı olmaktadır. Öte yandan anahtar kelime yoğunluğunu denetleme, kolay okunabilir SEO panel yapısı ve tüm verilerini öğrenmek gibi birçok yeteneği de bulunmaktadır.

siteliner seo aracıSiteliner: Analiz Aracı

Siteliner, sitenizin içeriklerindeki tekrara düşmüş içerikleri ayrıştırır. Tekrara düşmüşten kastımız kopya içeriklerdir. Google bu tür içerikleri cezalandırmaktadır.

Fat Rank: Genel Araçlar

Bu araç vasıtasıyla sitenizin hızını kontrol edebilir, performansını yükseltebilirsiniz. İçeriğinizde yer verdiğiniz anahtar kelimenin arama sayfasında kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin; anahtar kelimeniz 88. sayfada yer alıyorsa, bu araç sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.

keywords everywhere seo aracı
Keywords Everywhere: Anahtar Kelime Aracı

Siteniz için gerekli olan anahtar kelimeleri size sunarak, oldukça faydalı içerikler sunmaktadır.

screaming frog seo aracı
Screaming Frog: Genel Araçlar

Bu aracın en önemli özelliği, aradığınız verilere diğer araçlara nazaran daha hızlı bir şekilde erişmenizi sağlamaktadır. Screaming Frogun avantajlarından bir tanesi de sitenizdeki kopya içerikleri, düzeltilmesi gereken hataları, kötü yönlendirmeleri ve link oluşturma gibi geliştirilecek alanlara ulaşmanıza olanak tanıyor.

cora genel araçlar
CORA: Gelişmiş Genel Araçlar

CORA, veri analizleri açısından oldukça kapsamlı bir araçtır. Orta ya da büyük ölçekli şirketlerin tüm zayıf yönlerini ortaya çıkarmaktadır. Sitenizi iyi bir şekilde optimize etmek için sizin için faydalı olacak araçlara yönelmelisiniz.

 

 

Diğer Yazılarımız