SEO ya Yeni Başlayanların Düştüğü 8 Hata!

 • 16 Ağustos 2018
 • BLOG

SEO hataları oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle de işe yeni başlayanlar bu hataya oldukça kolay düşebilmektedirler. Yeni işletmeler ya da SEO acemileri, site ya da içeriklerinde performansı arttırmak için bu tür hatalar ile karşılaşabilmektedir.

Bu hatalardan ancak hatanın ne olduğunu bilirseniz kurtulabilirsiniz. Hatayı nerede yaptığınızı bilmezseniz, hatayı tekrar etme olasılığınız o kadar yüksek olmaktadır. Hatayı nerede yaptığınızı bilmeniz, o hatadan kurtulmanız için büyük avantaj sağlamaktadır. Böylece en iyi yöntemleri uygulayarak siteye trafik çekme oranınız artmaktadır.  Sizler için nerelerde SEO hatalarının yapıldığını açıklıyoruz.

seo da zamanlama hatası

 • SEO da Zamanlama Hatası

İşletmeler, hedef kitleye yönelik içerikler üretmektedirler. Ancak içerikler ne kadar kaliteli olursa olsun hedef kitleye ulaşamıyorsa başarısızdır. Arama motorlarında öne çıkmamış içerikler başarınızı ileri seviyeye taşıyacak adımlar olmayacaktır. Küçük işletmeler çoğunlukla SEO stratejisi yerine içerik oluşturmak isterler. Fakat bu ikisinin aynı anda yapılmaması başarıya katkı sağlamaz. SEO için en iyi zaman işletmeniz için yeni başladığınız zamandır.

seo da rekabet analizi

 

 • Rekabet Alanı Geniş Anahtar Kelimeleri Seçmek

Yeni kurulmuş sitelerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi ise rekabet alanı geniş olan anahtar kelimeleri seçmek. Hal böyle olunca sıralama konusunda geri planda kalmakta kaçınılmaz olabiliyor. SEO konusunda iyi stratejiler geliştirmek, sıralama konusunda size fayda sağlayabilmektedir.

Yeni işletmeler çoğunlukla rekabet alanı geniş anahtar kelimelere ağırlık vermesi nedeniyle sık sık hataya düşebilmektedirler. İzlenilen bu yol başarıya götürmeyeceği gibi başarısızlık düşüncesini de beraberinde getirmektedir.

Bu nedenle başlangıç aşamasında rekabet alanı dar anahtar kelimeleri seçmek sitenin trafiğini de yükseltmektedir. Sitenin trafiğini yükselttiğinizde ise rekabet alanı geniş anahtar kelimelerle sıralamayı da yükseltebilirsiniz.

seo da hedef kitle

 

Dikkatinizi Çekebilir: SEO Uzmanlarının Tercih Ettiği En İyi 13 SEO Aracı

 

 • Hedef Kitleyi ve Arama Sebebini İyi Analiz Edememek

SEO çalışmalarında en büyük amaçlardan biri de hedef kitlenin bam teline dokunmak. Arama motorlarında güzel gözükmek yerine hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap verebilmek önemlidir. İnsanların arama motorlarında neyi sorguladığını analiz etmek gerekir. Bu nedenle sitede üretilen içerikler, hedef kitlenin gayesine uygun olmalıdır. Unutmamak gerekir ki; hedef kitle için iyi olan, algoritma için de iyidir.

seo arama kelimeleri nasıl olmalı

 

 • Arama Kelimelerinde Açık ve Net Olmamak

En sık yapılan bir diğer hata ise; genel ve basit arama kelimelerine odaklanması. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Uzun kuyruklu arama terimleri ve daha spesifik kelimelerin fayda sağladığı bilinmelidir.

Arama motorlarında daha rekabete müsait anahtar kelimeler kullanılmaktadır. Çoğunlukla arama motorlarında kullanılan genel terimlerin adresi reklamlar olmaktadır. Organik sonuçlar reklamların gölgesinde kalmaktadır.

seo sayfa detayları

 • Sayfa Detaylarını Göz Ardı Etmek

Sayfa detaylarını geri plana itmek SEO’ya yarardan çok zarar vermektedir. Sayfa başlıkları, meta açıklamalar, görsel dosya isimleri ve alt metinler bahsettiğimiz detaylardan birkaçıdır. Ancak bunlar çok akılda kalıcı değildir. Çünkü içeriğin görünmeyen kısmında yer almaktadırlar.

Bu detaylar arama hacmi ve detaylar için oldukça önem arz etmektedirler. Başlık etiketi, sayfa URL’si ve meta açıklamaları gibi detayların ayrı değerleri vardır. Tüm bunların yanı sıra sosyal medyada paylaşılacak içerikler de tedbirli olmakta fayda var.

Özellikle de meta açıklamalarının reklam niteliği taşıdığını bilmek gerekmektedir.

seo anahtar kelimeler

 

Dikkatinizi Çekebilir: Sitenizi Optimize Etmeye Yardımcı Olacak 22 Bilgi

 

 • Anahtar Kelime Yığını

Anahtar kelime doldurma yöntemi nedir? İlk olarak bunu açıklayalım. Anahtar kelimeyi sürekli girmekle aynı anlamı ifade etmektedir. Böylece arama motorlarının dikkatini çekmek amaçlanmaktadır. Ancak bu yöntemin demode olduğu ve kullanıcı deneyimi açısından iyi bir izlenim bırakmadığı da bilinmelidir. Arama motorlarının algoritması bu tür kelimeleri banlaması da artık oldukça kolay.

seo dahili linklerin önemi

 • Dahili Linkleri Geri Plana İtmek

Hedef kitleyi siteye çekmekle bitmiyor iş. Hedef kitleyi sitede tutmayı başarmakta en az hedef kitlenin dikkatini çekmek kadar önemli. Bu hem SEO hem de işletme açısından oldukça önemlidir. Hedef kitleyi sitede tutabilecek içerikleri mantıklı olacak şekilde planlamalısınız. Sonuç olarak hedeflenen kitle sitede bulunan diğer içeriklere de kolayca ulaşmalıdırlar.

 

 • seo analizi
 • Sonuçları Analiz Etmemek

SEO konusunda yeni başlayan kişilerin yaptığı en büyük bir diğer hata ise; tüm yöntemler uygulamak ancak sonuçları incelememektir. Uygulanan yöntemlerden hangisinin fayda sağladığını görebilmek için sonuçların gözden geçirilmesi gerekmektedir.

SEO denilen olay, tümüyle verilere dayanmaktadır. Bu yüzden profesyonel ekipten destek almanızı öneririz. https://medyatics.com/ hizmetinizde!

Diğer Yazılarımız